Пресуда Чаби Деру и Алену Циглеру 13. јула
БЕОГРАД: Виши суд у Београду заказао је за 13. јул изрицање пресуде Чаби Деру и Алену Циглеру, поводом оптужби да су као саизвршиоци убили Небојшу Марковића на Бановом Брду 5. јануара 2019. године.
Више јавно тужилаштво у Београду предложило је данас суду да Чабу Дера осуди на 40 година затвора, а Алена Циглера на 30 до 40 година.
Поступајући тужилац је у завршној речи истакла да је доказано да су они извршили кривично дело тешко убиство на подмукао начин, као саизвршиоци, подсећајући да је Дер убиство признао, док је Циглер делимично признао, али је оспоравао да је знао да ће Дер убити Марковића.
Она је подсетила да је Дер, коме се суди у одсуству, јер је у притвору у Будимпешти због друга два убиства, истражним органима рекао да је Марковића убио из освете, односно јер је prеthodno на њега непознати човек пуцао у стану у Будимпешти, те да је хтео да заштити свој живот.
Нагласила је да Деров исказ има бројних недостатака и противречности, поред осталог и то што је рекао да убијеног Марковића није познавао, као што га није познавао ни Циглер.
За Дера тужилаштво не види никакве олакшавајуће околности и тражи максималну казну за тешко убиство од 40 година затвора.
Тужилац је подсетила да је он већ осуђен првостепеном пресудом на доживотни затвор у Будимпешти, због два убиства извршена у том граду и у Амстердаму, те да су мале шансе да ће икада казну моћи да издржава у Србији.
Завршне речи детаљно су изнели пуномоћници оштећених, Марковићеве супруге Соње и брата Славише, који су децидно тврдили да је реч о планираном убиству и подсећали на све детаље догађаја, попут пиштоља са пригушивачем, вишедневног праћења жртве, Дерову гардеробу...
"Убиство је извршено на подмукао начин, док је Марковић паковао у гепек дечија колица, не очекујући напад. Егзекуција је извршена за 10 секунди, а док је лежао на земљи, Дер му је пришао и оверио га, уз монструозни осмех", рекао је поред осталог пуномоћник Соње Марковић.
Пуномоћник Марковићевог брата, сматра да у овом поступку није утврђен мотив убиства, јер Небојша Марковић, како тврди, није био особа из криминогене средине.
"Није утврђен мотив, да ли је случајна жртва или је његово убиство планирано, а оптужени су се потрудили да то добро прикрију", рекао је пуномоћник Славише Марковића.
Адвокати оптужених су оспорили правну квалификацију кривичног дела, тврдећи да је реч о обичном убиству за које је запрећена казна затвора до 15 година, а не тешком убиству, за које је у време извршења убиства била запрећена казна до 40 година затвора.
Деров бранилац Марко Драча, који му је постављен по службеној дужности, покушао је суду да преда Дерову завршну реч у писаној форми, али је суд није прихватио, јер се њему суди у одсуству.
Драча је у својој завршној речи тврдио да убиство није извршено на подмукао начин, како тврди тужилаштво, указујући да Дер није скривао ни лице ни талбице аутомобила којим је дошао до жртве, а који је возио Циглер.
Подсећајући да је Дер prеthodnе ноћи попио пуно алкохола и узимао кокаин у више наврата, Драча је покушао да оспори његову урачунљивост следећег јутра у време убиства, које се догодило нешто пре 11 сати пре подне.
"Они (Дер и Циглер) нису плаћене убице како им се то намеће. Мотив убиства није користољубље, већ је Дер желео да заштити двој живот", рекао је Деров бранилац.
Дер је у притвору у Будимпешти, где се против њега води поступак за два убиства 2018. године, а исказ је дао у истрази путем међународне правне помоћи.
Циглер, који тврди да га је Дер довео у заблуду тражећи од њега само превоз до Суботице, да би онда променио план, па тражио да га вози и до Бановог брда, где је извршио убиство и увукао Циглера у тешко кривично дело, данас се у завршној речи поново извинио породици убијеног.
Рекао је и да би волео да им неком приликом извињење упути и лично и заклео се поново пред судом да није знао да Дер планира убиство.
Његов бранилац адвокат Слободан Ружић поново је устврдио да је Дер његовог клијента довео у заблуду, да Циглер није знао за план убиства, те да је само извршавао Дерове налоге.
Тврдећи да се овде не ради о тешком, већ о "обичном" убиству, Ружић је указао на случај Стојанке Стојановић (72) познате као бака Цока, која је маскирана сачекала своју жртву, а онда пуцала у њега.
"Тај случај је квалификован као кривично дело убиство и оптужница је потврђена", подсетио је адвокат, указујући да Дер није носио маску нити је покушао да сакрије таблице на аутомобилу...
С обзиром да је ауто возио Циглер, који иначе нема возачку дозволу, према наводима Ружића, то указује да није ни постојао prеthodni договор мјеђу њима да се убиство изврши.
Изношење завршних речи трајало је три сата, након чега је суд заказао изрицање пресуде.
Због убиства мађарског бизнисмена, као и још једног убиства у Амстердаму, Дер је у Будимпешти првостепеном пресудом осуђен на доживотни затвор.
Циглер се налази у притвору у Београду, а тужилаштво је тражило да му се притвор продужи.
Дер је након бекства из Србије ухапшен по потерници у Прагу почетком марта 2019. године, одакле је изручен Мађарској.
Дерова и Циглерова жртва, Марковић, наводно је убијен случајно.
Њихова мета је заправо, како се сумња, био његов шурак Александар Шарац, који средином октобра 2020. преминуо у болници након што је у сред дана упуцан у гаражи Тржног центра Ушће на Новом Београду.
Шарац је испитан раније као сведок у истрази, а за његово убиство осумњичен је Лазар Илић који је недавно ухапшен у Будви, због сумње да је планирао ликвидацију једног локалца.
Дер и Циглер се терете за кривична дела тешко убиство у саизвршилаштву и недозвољена производња, држање, ношење и промет оружја и експлозивних материја.
Дер је пре три године изашао из затвора где је робијао због убиства криминалца Бранислава Јелачића 2004. године.
Ухапшен је у Прагу 1. марта, а поред Србије која га тражи због овог убиства, његово изручење су тражиле и Шпанија и Холандија и Мађарска којој је изручен 18. јула 2019. године.
Циглер је ухапшен у Суботици недуго после убиства Марковића, а сумња се да је он возио аутомобил "пунто" којим се Дер довезао и побегао са места злочина.
И он је у октобру 2018. године изашао са вишегодишње робије и три месеца касније се опет нашао иза решетака.