Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Presuda Čabi Deru i Alenu Cigleru 13. jula

06.07.2021. 14:14 14:15
Piše:
Foto: Pixabay, ilustracija

BEOGRAD: Viši sud u Beogradu zakazao je za 13. jul izricanje presude Čabi Deru i Alenu Cigleru, povodom optužbi da su kao saizvršioci ubili Nebojšu Markovića na Banovom Brdu 5. januara 2019. godine.

Više javno tužilaštvo u Beogradu predložilo je danas sudu da Čabu Dera osudi na 40 godina zatvora, a Alena Ciglera na 30 do 40 godina.



Postupajući tužilac je u završnoj reči istakla da je dokazano da su oni izvršili krivično delo teško ubistvo na podmukao način, kao saizvršioci, podsećajući da je Der ubistvo priznao, dok je Cigler delimično priznao, ali je osporavao da je znao da će Der ubiti Markovića.



Ona je podsetila da je Der, kome se sudi u odsustvu, jer je u pritvoru u Budimpešti zbog druga dva ubistva, istražnim organima rekao da je Markovića ubio iz osvete, odnosno jer je prethodno na njega nepoznati čovek pucao u stanu u Budimpešti, te da je hteo da zaštiti svoj život.



Naglasila je da Derov iskaz ima brojnih nedostataka i protivrečnosti, pored ostalog i to što je rekao da ubijenog Markovića nije poznavao, kao što ga nije poznavao ni Cigler.



Za Dera tužilaštvo ne vidi nikakve olakšavajuće okolnosti i traži maksimalnu kaznu za teško ubistvo od 40 godina zatvora.



Tužilac je podsetila da je on već osuđen prvostepenom presudom na doživotni zatvor u Budimpešti, zbog dva ubistva izvršena u tom gradu i u Amsterdamu, te da su male šanse da će ikada kaznu moći da izdržava u Srbiji.



Završne reči detaljno su izneli punomoćnici oštećenih, Markovićeve supruge Sonje i brata Slaviše, koji su decidno tvrdili da je reč o planiranom ubistvu i podsećali na sve detalje događaja, poput pištolja sa prigušivačem, višednevnog praćenja žrtve, Derovu garderobu...



"Ubistvo je izvršeno na podmukao način, dok je Marković pakovao u gepek dečija kolica, ne očekujući napad. Egzekucija je izvršena za 10 sekundi, a dok je ležao na zemlji, Der mu je prišao i overio ga, uz monstruozni osmeh", rekao je pored ostalog punomoćnik Sonje Marković.



Punomoćnik Markovićevog brata, smatra da u ovom postupku nije utvrđen motiv ubistva, jer Nebojša Marković, kako tvrdi, nije bio osoba iz kriminogene sredine.



"Nije utvrđen motiv, da li je slučajna žrtva ili je njegovo ubistvo planirano, a optuženi su se potrudili da to dobro prikriju", rekao je punomoćnik Slaviše Markovića.



Advokati optuženih su osporili pravnu kvalifikaciju krivičnog dela, tvrdeći da je reč o običnom ubistvu za koje je zaprećena kazna zatvora do 15 godina, a ne teškom ubistvu, za koje je u vreme izvršenja ubistva bila zaprećena kazna do 40 godina zatvora.



Derov branilac Marko Drača, koji mu je postavljen po službenoj dužnosti, pokušao je sudu da preda Derovu završnu reč u pisanoj formi, ali je sud nije prihvatio, jer se njemu sudi u odsustvu.



Drača je u svojoj završnoj reči tvrdio da ubistvo nije izvršeno na podmukao način, kako tvrdi tužilaštvo, ukazujući da Der nije skrivao ni lice ni talbice automobila kojim je došao do žrtve, a koji je vozio Cigler.



Podsećajući da je Der prethodne noći popio puno alkohola i uzimao kokain u više navrata, Drača je pokušao da ospori njegovu uračunljivost sledećeg jutra u vreme ubistva, koje se dogodilo nešto pre 11 sati pre podne.



"Oni (Der i Cigler) nisu plaćene ubice kako im se to nameće. Motiv ubistva nije koristoljublje, već je Der želeo da zaštiti dvoj život", rekao je Derov branilac.



Der je u pritvoru u Budimpešti, gde se protiv njega vodi postupak za dva ubistva 2018. godine, a iskaz je dao u istrazi putem međunarodne pravne pomoći.



Cigler, koji tvrdi da ga je Der doveo u zabludu tražeći od njega samo prevoz do Subotice, da bi onda promenio plan, pa tražio da ga vozi i do Banovog brda, gde je izvršio ubistvo i uvukao Ciglera u teško krivično delo, danas se u završnoj reči ponovo izvinio porodici ubijenog.



Rekao je i da bi voleo da im nekom prilikom izvinjenje uputi i lično i zakleo se ponovo pred sudom da nije znao da Der planira ubistvo.



Njegov branilac advokat Slobodan Ružić ponovo je ustvrdio da je Der njegovog klijenta doveo u zabludu, da Cigler nije znao za plan ubistva, te da je samo izvršavao Derove naloge.



Tvrdeći da se ovde ne radi o teškom, već o "običnom" ubistvu, Ružić je ukazao na slučaj Stojanke Stojanović (72) poznate kao baka Coka, koja je maskirana sačekala svoju žrtvu, a onda pucala u njega.



"Taj slučaj je kvalifikovan kao krivično delo ubistvo i optužnica je potvrđena", podsetio je advokat, ukazujući da Der nije nosio masku niti je pokušao da sakrije tablice na automobilu...



S obzirom da je auto vozio Cigler, koji inače nema vozačku dozvolu, prema navodima Ružića, to ukazuje da nije ni postojao prethodni dogovor mjeđu njima da se ubistvo izvrši.



Iznošenje završnih reči trajalo je tri sata, nakon čega je sud zakazao izricanje presude.



Zbog ubistva mađarskog biznismena, kao i još jednog ubistva u Amsterdamu, Der je u Budimpešti prvostepenom presudom osuđen na doživotni zatvor.



Cigler se nalazi u pritvoru u Beogradu, a tužilaštvo je tražilo da mu se pritvor produži.



Der je nakon bekstva iz Srbije uhapšen po poternici u Pragu početkom marta 2019. godine, odakle je izručen Mađarskoj.



Derova i Ciglerova žrtva, Marković, navodno je ubijen slučajno.



Njihova meta je zapravo, kako se sumnja, bio njegov šurak Aleksandar Šarac, koji sredinom oktobra 2020. preminuo u bolnici nakon što je u sred dana upucan u garaži Tržnog centra Ušće na Novom Beogradu.



Šarac je ispitan ranije kao svedok u istrazi, a za njegovo ubistvo osumnjičen je Lazar Ilić koji je nedavno uhapšen u Budvi, zbog sumnje da je planirao likvidaciju jednog lokalca.



Der i Cigler se terete za krivična dela teško ubistvo u saizvršilaštvu i nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija.



Der je pre tri godine izašao iz zatvora gde je robijao zbog ubistva kriminalca Branislava Jelačića 2004. godine.



Uhapšen je u Pragu 1. marta, a pored Srbije koja ga traži zbog ovog ubistva, njegovo izručenje su tražile i Španija i Holandija i Mađarska kojoj je izručen 18. jula 2019. godine.



Cigler je uhapšen u Subotici nedugo posle ubistva Markovića, a sumnja se da je on vozio automobil "punto" kojim se Der dovezao i pobegao sa mesta zločina.



I on je u oktobru 2018. godine izašao sa višegodišnje robije i tri meseca kasnije se opet našao iza rešetaka.



 

Piše:
Pošaljite komentar