После скрнављења спомен-плоче на Обали јасеновачких жртава у Београду реаговaо Музеј жртава геноцида: ВИНОВНИЦИ МОРАЈУ ДА ПЛАТЕ
Музеј жртава геноцида, установа културе од националног значаја за Републику Србију, матична за област неговања културе сећања на жртве геноцида почињеног над Србима, изражава оштру и одлучну осуду због скрнављења спомен плоче на Обали јасеновачких жртава.
Према до сада расположивим информацијама овај немили и вандалски чин догодио се у ноћи између 8. и 9. августа 2023. године.
Музеј жртава геноцида је у континуираној комуникацији са Министарством унутрашњих послова коме захваљује на брзој и ефикасној реакцији, те обављеном увиђају и предузимању активности из домена своје надлежности. Истовремено, Музеј очекује да инспиратори и виновници овог антицивилизацијског поступка буду идентификовани и санкционисани у складу са законом.
Музеј жртава геноцида подсећа на то да је Београд тек 2022. године добио прво меморијално обележје у спомен на све недужне жртве страдале у систему концентрационих и логора смрти НДХ у Јасеновцу, а посебно на жртве геноцида почињеног над Србима, Јеврејима и Ромима од стране НДХ чији је Јасеновац био стварни и симболички епицентар. У питању је Обала јасеновачких жртава и томе припадајућа спомен-плоча.
Музеј истиче и то да је иницијатор именовања тог дела савског приобаља Обалом јасеновачких жртава крајем 2021. године био председник Републике Александар Вучић који је тим поводом, поред осталог, подсетио и на то да нас ,,потреба да памтимо и од историјског и људског заборава штитимо успомену на наше страдалнике из система концентрационих и логора смрти у Јасеновцу током трајања злогласне и по многим својим последицама монструозне Независне Државе Хрватске обавезује да наше знање утемељимо у чињеницама, а да у јавни простор као трајне вредности унесемо именитеље који ће нас свакодневно подсећати и опомињати на њихову жртву. Систем концентрационих и логора смрти у Јасеновцу, који је функционисао у оквиру Независне Државе Хрватске, представља најстрашнији симбол страдања припадника српског, јеврејског, ромског, као и других народа током трајања Другог светског рата на подручју Југославије. Јасеновац и данас, пуних осамдесет година након његовог успостављања, остаје људском уму непојмљиво стратиште и губилиште невиних. Било је то својеврсно средиште геноцида почињеног над припадницима нашег српског народа, али и Холокауста и Самударипена (геноцида над Ромима) на просторима тада ратом захваћене Краљевине Југославије.“