Posle skrnavljenja spomen-ploče na Obali jasenovačkih žrtava u Beogradu reagovao Muzej žrtava genocida: VINOVNICI MORAJU DA PLATE
Muzej žrtava genocida, ustanova kulture od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, matična za oblast negovanja kulture sećanja na žrtve genocida počinjenog nad Srbima, izražava oštru i odlučnu osudu zbog skrnavljenja spomen ploče na Obali jasenovačkih žrtava.
Prema do sada raspoloživim informacijama ovaj nemili i vandalski čin dogodio se u noći između 8. i 9. avgusta 2023. godine.
Muzej žrtava genocida je u kontinuiranoj komunikaciji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova kome zahvaljuje na brzoj i efikasnoj reakciji, te obavljenom uviđaju i preduzimanju aktivnosti iz domena svoje nadležnosti. Istovremeno, Muzej očekuje da inspiratori i vinovnici ovog anticivilizacijskog postupka budu identifikovani i sankcionisani u skladu sa zakonom.
Muzej žrtava genocida podseća na to da je Beograd tek 2022. godine dobio prvo memorijalno obeležje u spomen na sve nedužne žrtve stradale u sistemu koncentracionih i logora smrti NDH u Jasenovcu, a posebno na žrtve genocida počinjenog nad Srbima, Jevrejima i Romima od strane NDH čiji je Jasenovac bio stvarni i simbolički epicentar. U pitanju je Obala jasenovačkih žrtava i tome pripadajuća spomen-ploča.
Muzej ističe i to da je inicijator imenovanja tog dela savskog priobalja Obalom jasenovačkih žrtava krajem 2021. godine bio predsednik Republike Aleksandar Vučić koji je tim povodom, pored ostalog, podsetio i na to da nas ,,potreba da pamtimo i od istorijskog i ljudskog zaborava štitimo uspomenu na naše stradalnike iz sistema koncentracionih i logora smrti u Jasenovcu tokom trajanja zloglasne i po mnogim svojim posledicama monstruozne Nezavisne Države Hrvatske obavezuje da naše znanje utemeljimo u činjenicama, a da u javni prostor kao trajne vrednosti unesemo imenitelje koji će nas svakodnevno podsećati i opominjati na njihovu žrtvu. Sistem koncentracionih i logora smrti u Jasenovcu, koji je funkcionisao u okviru Nezavisne Države Hrvatske, predstavlja najstrašniji simbol stradanja pripadnika srpskog, jevrejskog, romskog, kao i drugih naroda tokom trajanja Drugog svetskog rata na području Jugoslavije. Jasenovac i danas, punih osamdeset godina nakon njegovog uspostavljanja, ostaje ljudskom umu nepojmljivo stratište i gubilište nevinih. Bilo je to svojevrsno središte genocida počinjenog nad pripadnicima našeg srpskog naroda, ali i Holokausta i Samudaripena (genocida nad Romima) na prostorima tada ratom zahvaćene Kraljevine Jugoslavije.“