Полицајци убудуће без тетоваже и дугих бркова, женама забрањен минић
Министарство унутрашњих послова донело је Правилник о начину понашања и личном изгледу полицијских службеника и других запослених у Министарству унутрашњих послова, који је 22. фебруара ступио на снагу.
Правилником се, између осталог, одређује како полицајци и службеници морају да комуницирају, понашају се и изгледају. Нови правилник одобрила је Влада Србије, а од сада запослени у МУП-у морају да се понашају у складу с њима.
По Правилнику, који је објављен у “Службеном гласнику”, у који је “Дневник” имао на увид, полицијски службеници и други запослени у Министарству дужни су да у службеним односима с грађанима буду пристојни, непристрасни, објективни, одмерени и одлучни, потом с дужном пажњом пружају помоћ грађанима. У свакој прилици треба да чувају лични и углед Министарства, исказују међусобно поштовање части, развијају и учвршћују добре међуљудске односе.
Предочава се и сарадња и позитивна радну атмосфера као и да се с поштовање и уважавањем обраћају старијем по звању, чину и старешинству, уз исказивање поштовања хијерархијске структуре у Министарству.
Нови Правилник прописује да се полицијски службеници међусобно ословљавају с „господине”, односно „госпођо”, додајући функцију, чин или звање. Сваког грађанина треба да ословљавају с „господине”, односно „госпођо” и обраћају им се уз персирање.
Запослени на радно место треба да долазе прикладно и уредно одевени, примерено пословима које обављају. То значи да запослени у МУП-у не могу долазити на посао у кратким панталонама, поцепаним фармерицама, у мајицама с дубоким деколтеом, отвореним леђима, бретелама, голишавог стомака, мини-сукњама и хаљинама, провидној и провокативној одећи… Шминка мора да буде дискретна, а забрањује се и пирсинг и тетоважа на видљивим местима.
Када је реч о мушкарцима, уколико носе бркове, они не смеју да пређу ивицу горње усне, а ако им је тај естетски детаљ побелео па га фарбају, то мора да буде само у природној боји косе.
„Бркови и брада морају бити уређени и чисти и такве величине длаке да не изазивају велику пажњу, односно да не излазе ван волумена лица. Дугачке браде нису примерене”, наводи се у Правилнику, и додаје да коса мора бити уредна, тако да не покрива ушну шкољку и не пада на крагну, као и да зулуфи не прелазе почетак ресице ушне шкољке.
Што се тиче жена, оне су дужне да воде рачуна о томе да им коса не пада преко рамена. Уколико имају дугу косу, морају је везати прикладном гумицом или причврстити шналом неупадљивих боја и облика, а шишке не смеју да вире испод обода шешира или качкета.
Полицијски службеници неће моћи да користе флуоресцентне и упадљиве лакове за нокте и накит, осим једног прстена, односно бурме, на руци.
Полицијским службеницима и другим запосленима на раду и ван рада није дозвољено да примају новчане награде и поклоне од других органа, организација или појединаца, осим у случајевима када је давање такве врсте награде прописано законом или прописом донетим на основу закона. Такође, приватни интерес не смеју да стављају испред јавног, као ни да се придружују и учлањују у организације и удружења чији би циљеви или сврха неповољно утицали на извршавање службених дужности, дисциплину или понашање.
Полицијским службеницима и другим запосленима у МУП-у забрањено је конзумирање опојних дрога и других психоактивних супстанци, као и алкохола.
Међу новим правилима је и да на јавном месту службеник не може носити наочаре за сунце упадљивих боја и облика и уређаје са слушалицама, као и разне кесе, yakovе, веће пакете и друге предмете, осим када је то потребно ради посла.
Полицајци више неће смети да пуше и комуницирају с грађаним с цигаретом у руци или устима.
„Уколико запослени пуши, изабраће прикладан тренутак и место где није упадљив и уочљив грађанима, уз поштовање одредби закона којим се уређује потреба дуванских производа”, пише у правилнику.
Такође, приликом комуникације с грађанима полицијски службеник и други запослени не сме да жваће жваку.
Ради успешног извршавања послова радног места, полицијски службеници и други запослени дужни су да развијају и негују колегијалне и професионалне односе, који се огледају у међусобном поверењу, поштовању, разумевању и помагању, а нарочито да у вршењу службене дужности притекну у помоћ другим полицијским службеницима или запосленима који се нађу у ситуацији у којој им је помоћ потребна.
Међусобни односи полицијских службеника и других запослених не смеју да штете успешном извршавању послова радног места и службених задатака.
Полицијски службеници и други запослени разговарају гласом нормалне јачине, без повишених тонова, тако да се не вређа ничије достојанство.
Нови Правилник има 31 члан којима се дефинишу многе ствари, од којих неке могу да се подведу под познавање бонтона, али и основног кућног васпитања.
Д. Николић