Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Policajci ubuduće bez tetovaže i dugih brkova, ženama zabranjen minić

23.02.2018. 09:06 09:12
Piše:
Foto: Ilustracija

Ministarstvo unutrašnjih poslova donelo je Pravilnik o načinu ponašanja i ličnom izgledu policijskih službenika i drugih zaposlenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova, koji je 22. februara stupio na snagu.

Pravilnikom se, između ostalog, određuje kako policajci i službenici moraju da komuniciraju, ponašaju se i izgledaju. Novi pravilnik odobrila je Vlada Srbije, a od sada zaposleni u MUP-u moraju da se ponašaju u skladu s njima.

Po Pravilniku, koji je objavljen u “Službenom glasniku”, u koji je “Dnevnik” imao na uvid, policijski službenici i drugi zaposleni u Ministarstvu dužni su da u službenim odnosima s građanima budu pristojni, nepristrasni, objektivni, odmereni i odlučni, potom s dužnom pažnjom pružaju pomoć građanima. U svakoj prilici treba da čuvaju lični i ugled Ministarstva, iskazuju međusobno poštovanje časti, razvijaju i učvršćuju dobre međuljudske odnose.

Predočava se i saradnja i pozitivna radnu atmosfera kao i da se s poštovanje i uvažavanjem obraćaju starijem po zvanju, činu i starešinstvu, uz iskazivanje poštovanja hijerarhijske strukture u Ministarstvu.

Svakog građanina treba da oslovljavaju s „gospodine”, odnosno „gospođo“ i obraćaju im se uz persiranje

Novi Pravilnik propisuje da se policijski službenici međusobno oslovljavaju s „gospodine”, odnosno „gospođo”, dodajući funkciju, čin ili zvanje. Svakog građanina treba da oslovljavaju s „gospodine”, odnosno „gospođo” i obraćaju im se uz persiranje.

Zaposleni na radno mesto treba da dolaze prikladno i uredno odeveni, primereno poslovima koje obavljaju. To znači da zaposleni u MUP-u ne mogu dolaziti na posao u kratkim pantalonama, pocepanim farmericama, u majicama s dubokim dekolteom, otvorenim leđima, bretelama, golišavog stomaka, mini-suknjama i haljinama, providnoj i provokativnoj odeći… Šminka mora da bude diskretna, a zabranjuje se i pirsing i tetovaža na vidljivim mestima.

Kada je reč o muškarcima, ukoliko nose brkove, oni ne smeju da pređu ivicu gornje usne, a ako im je taj estetski detalj pobeleo pa ga farbaju, to mora da bude samo u prirodnoj boji kose.

„Brkovi i brada moraju biti uređeni i čisti i takve veličine dlake da ne izazivaju veliku pažnju, odnosno da ne izlaze van volumena lica. Dugačke brade nisu primerene”, navodi se u Pravilniku, i dodaje da kosa mora biti uredna, tako da ne pokriva ušnu školjku i ne pada na kragnu, kao i da zulufi ne prelaze početak resice ušne školjke.

Što se tiče žena, one su dužne da vode računa o tome da im kosa ne pada preko ramena. Ukoliko imaju dugu kosu, moraju je vezati prikladnom gumicom ili pričvrstiti šnalom neupadljivih boja i oblika, a šiške ne smeju da vire ispod oboda šešira ili kačketa.

Policijski službenici neće moći da koriste fluorescentne i upadljive lakove za nokte i nakit, osim jednog prstena, odnosno burme, na ruci.

Policijskim službenicima i drugim zaposlenima na radu i van rada nije dozvoljeno da primaju novčane nagrade i poklone od drugih organa, organizacija ili pojedinaca, osim u slučajevima kada je davanje takve vrste nagrade propisano zakonom ili propisom donetim na osnovu zakona. Takođe, privatni interes ne smeju da stavljaju ispred javnog, kao ni da se pridružuju i učlanjuju u organizacije i udruženja čiji bi ciljevi ili svrha nepovoljno uticali na izvršavanje službenih dužnosti, disciplinu ili ponašanje.

Policijskim službenicima i drugim zaposlenima u MUP-u zabranjeno je konzumiranje opojnih droga i drugih psihoaktivnih supstanci, kao i alkohola.


Sunčane naočare, pušenje, žvaka

Među novim pravilima je i da na javnom mestu službenik ne može nositi naočare za sunce upadljivih boja i oblika i uređaje sa slušalicama, kao i razne kese, yakove, veće pakete i druge predmete, osim kada je to potrebno radi posla.

Policajci više neće smeti da puše i komuniciraju s građanim s cigaretom u ruci ili ustima.

„Ukoliko zaposleni puši, izabraće prikladan trenutak i mesto gde nije upadljiv i uočljiv građanima, uz poštovanje odredbi zakona kojim se uređuje potreba duvanskih proizvoda”, piše u pravilniku.

Takođe, prilikom komunikacije s građanima policijski službenik i drugi zaposleni ne sme da žvaće žvaku.


Radi uspešnog izvršavanja poslova radnog mesta, policijski službenici i drugi zaposleni dužni su da razvijaju i neguju kolegijalne i profesionalne odnose, koji se ogledaju u međusobnom poverenju, poštovanju, razumevanju i pomaganju, a naročito da u vršenju službene dužnosti priteknu u pomoć drugim policijskim službenicima ili zaposlenima koji se nađu u situaciji u kojoj im je pomoć potrebna.

Međusobni odnosi policijskih službenika i drugih zaposlenih ne smeju da štete uspešnom izvršavanju poslova radnog mesta i službenih zadataka.

Policijski službenici i drugi zaposleni razgovaraju glasom normalne jačine, bez povišenih tonova, tako da se ne vređa ničije dostojanstvo.

Novi Pravilnik ima 31 član kojima se definišu mnoge stvari, od kojih neke mogu da se podvedu pod poznavanje bontona, ali i osnovnog kućnog vaspitanja.

D. Nikolić

Piše:
Pošaljite komentar