Откривамо: На суду бивши политичари, бизнисмени, певачи, глумци, лекари...
Бившег министра привреде и приватизације Предрага Бубала наредних дана очекује пресуђење кривичног процеса у вези са случајем приватизације „Луке Београд” 2005. године.
Бубала, бившег директора Агенције за приватизацију Миодрага Ђорђевића и још пет особа кривично гоне по оптужбама да је „државни пакет акција ‘Луке Београд’ приликом приватизације 2005. године продат без праве процене, фирми ‘Ворлдфин’ из Луксембурга, чији је власник Милан Беко”.
За Бубала, коме приписују да није предузео ништа да спречи преузимање акција испод тржишне цене, као и за петоро бивших челника Агенције за приватизацију, окривљених да су пропустили да обаве анализу вредности акција „Луке”, Ружилаштво је предложило казну затвора не мању од пет година, а за двоје оптужених казну не мању од три године. Очекује се да Специјални суд изрекне пресуду пре новогодишњих празника.
У београдску апелацију стижу на разматрање жалбе на првостепену пресуду, изречену летос, бившем министру екологије Оливеру Дулићу, његовом помоћнику Небојши Јањићу и директору „Путева Србије” Зорану Дробњаку у вези са случајем „Нуба”.
Дулић је првостепено осуђен на три и по године затвора, по оптужби да је усмено наложио Јањићу да се инвеститору, словеначком предузећу „Нуба инвест”, издају дозволе за постављање оптичких каблова, а да оно за то није имало сву законом прописану документацију.
Јањићу, оптуженом да је прихватио Дулићев усмени налог, изречена је казна три године затвора, а Дробњаку, коме приписују да је издао дозволе а да за то нису били испуњени неоходни услови, година.
У последње две деценије се у судницама широм Србије прилично често могу срести и познате личности, бивши функционери, бивши носиоци правосудних функција, политичари, бизнисмени, певачи, глумци, лекари, новинари, спортисти, професори... Подугачак је списак личности познатих у широј јавности, које су у вези с различитим случајевима, доспеле до оптуженичке клупе.
Пред судовима у Београду, у међусобно неповезаним поступцима, нашли су се, између осталих, некадашњи министри Првослав Давинић, Јасна Матић, Саша Драгин, бивши директор ЈП „Путеви Србије” Бранко Јоцић, спортски радници Звездан Терзић, Драгиша Бинић, Драган Ђурић, певачица Светлана Ражнатовић.
На том списку су и власник „Делта холдинга” Мирослав Мишковић, његов син Марко Мишковић, некадашњи функционер Немања Колесар, бивши директор „Железница Србије” Миланко Шаранчић, бивши судија и председник Трговинског суда у Београду Горан Кљајевић, адвокат Немања Јоловић, некадашњи функционер и директор „Це маркета” сада покојни Слободан Радуловић.
На списку су и бивша директорка Републичког фонда за здравствено осигурање Светлана Вукајловић, манекенка Катарина Ребрача, бивши функционер Зоран Јањушевић, бивши посланик Драган Томић, некадашњи директор Рударског басена „Колубара” Драган Томић, естрадни mеnayеr Саша Мирковић, некадашњи вршилац дужности директора Јавног предузећа за подземну експлоатацију угља „Ресавица” Стеван Yеlеtović, владика Артемије…
Бивши функционери Немања Колесар и Зоран Јањушевић, против којих је у прошлој деценији правоснажно обустављен поступак у вези с приватизацијом цементаре „Нови Поповац”, пре неколико година су поново доспели под лупу правосуђа – Колесар у вези с првом приватизацијом „Сартида” 2002. године, а Јањушевић због оптужби да је причинио штету предузећу „Карго логистички центар” у којем је био саветник.
У Специјалном суду је у току поновљено суђење бившем директору „Железница Србије” Миланку Шаранчићу и још тројици осумњичених за наводно спорне околности набавке шест дизел-локомитива од „Словеначких железница” и десет дизел-моторних возила од шведске фирме „Шведен рејл” у периоду од маја 2004. до октобра 2006. године. Поступак је покренут средином 2010. године, а понавља се јер је Апелациони суд укинуо првостепену осуђујућу пресуду из 2013, којом је Шаранчић био осуђен на пет година затвора, двојица окривљених на по четири, док је један био ослобођен оптужби.
Некадашњем директору „Путева Србије” Бранку Јоцићу суди се по оптужбама за злоупотребе у вези с радовима на санацији клизишта у Крупњу и Лозници.
Имена манекенке Катарине Ребраче и њене три сараднице, од којих је једна њена мајка, пре седам година су се нашле на оптужници београдског Вишег тужилаштва, којом се све четири сумњиче за противправно трошење дела новца – око 30 милиона динара – донираног фонду за борбу против рака, чији је Ребрача оснивач.
Већ три године се суди бившој министарки за телекомуникације Јасни Матић, осумњиченој с двоје сарадника, бивших челника Агенције за промоцију извоза и страних улагања (СИЕПА), да су у СИЕПА од 2006. до 2013, неоснованим исплатама по основу „уговора о непостојећим ауторским делима” оштетили buyеt Србије.
Бивши председник ОФК „Београд” Звездан Терзић на суду је од фебруара 2008. због оптужби за наводне злоупотребе приликом трансфера појединих фудбалера ОФК „Београд”.
Некадашња председница ФК „Обилић” певачица Светлана Ражнатовић је дугогодишњи процес у вези с неколико трансфера играча „Обилића”, „скратила” закључивши с Тужилаштвом споразум о признавању кривице. Део тог процеса још траје у односу на бившег директора „Обилића” Драгишу Бинића, оптуженог да је у вези с једним трансфером наводно помогао Ражнатовићевој.
Кроз читав период транзиције, почев од афере „Аеродром”, због које је 2004. покренут поступак против бивше министарке саобраћаја Марије Рашете Вукосављевић и петоро пословних људи, који су правоснажно ослобођени оптужби за злоупотребе приликом реконструкције терминала на београдском аеродрому, разноврсна транзициона тематика доминира у већини процеса којима су обухваћене и поједине познате личности.
Ј. Јаковљевић