Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Otkrivamo: Na sudu bivši političari, biznismeni, pevači, glumci, lekari...

07.12.2017. 09:48 10:04
Piše:
Foto: Pixabay

Bivšeg ministra privrede i privatizacije Predraga Bubala narednih dana očekuje presuđenje krivičnog procesa u vezi sa slučajem privatizacije „Luke Beograd” 2005. godine.   

Bubala, bivšeg direktora Agencije za privatizaciju Miodraga Đorđevića i još pet osoba krivično gone po optužbama da je „državni paket akcija ‘Luke Beograd’ prilikom privatizacije 2005. godine prodat bez prave procene, firmi ‘Vorldfin’ iz Luksemburga, čiji je vlasnik Milan Beko”.

Za Bubala, kome pripisuju da nije preduzeo ništa da spreči preuzimanje akcija ispod tržišne cene, kao i za petoro bivših čelnika Agencije za privatizaciju, okrivljenih da su propustili da obave analizu vrednosti akcija „Luke”, Ružilaštvo je predložilo kaznu zatvora ne manju od pet godina, a za dvoje optuženih kaznu ne manju od tri godine. Očekuje se da Specijalni sud izrekne presudu pre novogodišnjih praznika.

U beogradsku apelaciju stižu na razmatranje žalbe na prvostepenu presudu, izrečenu letos, bivšem ministru ekologije Oliveru Duliću, njegovom pomoćniku Nebojši Janjiću i direktoru „Puteva Srbije” Zoranu Drobnjaku u vezi sa slučajem „Nuba”. 

Dulić je prvostepeno osuđen na tri i po godine zatvora, po optužbi  da je usmeno naložio Janjiću da se investitoru, slovenačkom preduzeću „Nuba invest”, izdaju dozvole za postavljanje optičkih kablova, a da ono za to nije imalo svu zakonom propisanu dokumentaciju.

Janjiću, optuženom da je prihvatio Dulićev usmeni nalog, izrečena je kazna tri godine zatvora, a Drobnjaku, kome pripisuju da je izdao dozvole a da za to nisu bili ispunjeni neohodni uslovi, godina. 

U poslednje dve decenije se u sudnicama širom Srbije prilično često mogu sresti i poznate ličnosti, bivši funkcioneri, bivši nosioci pravosudnih funkcija, političari, biznismeni, pevači, glumci, lekari, novinari, sportisti, profesori... Podugačak je spisak ličnosti poznatih u široj javnosti, koje su u vezi s različitim slučajevima, dospele do optuženičke klupe.

Pred sudovima u Beogradu, u međusobno nepovezanim postupcima, našli su se, između ostalih, nekadašnji ministri Prvoslav Davinić, Jasna Matić, Saša Dragin, bivši direktor JP „Putevi Srbije” Branko Jocić, sportski radnici Zvezdan Terzić, Dragiša Binić, Dragan Đurić, pevačica Svetlana Ražnatović.

Na tom spisku su i vlasnik „Delta holdinga” Miroslav  Mišković, njegov sin Marko Mišković, nekadašnji funkcioner Nemanja Kolesar, bivši direktor „Železnica Srbije” Milanko Šarančić, bivši sudija i predsednik Trgovinskog suda u Beogradu Goran Kljajević, advokat Nemanja Jolović, nekadašnji funkcioner i direktor „Ce marketa” sada pokojni Slobodan Radulović.

Na spisku su i bivša direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Svetlana Vukajlović, manekenka Katarina Rebrača, bivši funkcioner Zoran Janjušević, bivši poslanik Dragan Tomić, nekadašnji direktor Rudarskog basena „Kolubara” Dragan Tomić, estradni menayer Saša Mirković, nekadašnji vršilac dužnosti direktora Javnog preduzeća za podzemnu eksploataciju uglja „Resavica” Stevan  Yeletović, vladika Artemije… 

Bivši funkcioneri Nemanja Kolesar i Zoran Janjušević, protiv kojih  je u prošloj deceniji pravosnažno obustavljen postupak u vezi s privatizacijom cementare „Novi Popovac”, pre nekoliko godina su ponovo dospeli pod lupu pravosuđa – Kolesar u vezi s prvom privatizacijom „Sartida” 2002. godine, a Janjušević zbog optužbi da je pričinio štetu preduzeću „Kargo logistički centar” u kojem je bio savetnik.    

U Specijalnom sudu je u toku ponovljeno suđenje bivšem direktoru „Železnica Srbije” Milanku Šarančiću i još trojici osumnjičenih za navodno sporne okolnosti nabavke šest dizel-lokomitiva od „Slovenačkih železnica” i deset dizel-motornih vozila od švedske firme „Šveden rejl” u periodu od maja 2004. do oktobra 2006. godine. Postupak je pokrenut sredinom 2010. godine, a ponavlja se jer je Apelacioni sud ukinuo prvostepenu osuđujuću presudu iz 2013, kojom je Šarančić bio osuđen na pet godina zatvora, dvojica okrivljenih na po četiri, dok je jedan bio oslobođen optužbi.

Nekadašnjem direktoru „Puteva Srbije” Branku Jociću sudi se po optužbama za zloupotrebe u vezi s radovima na sanaciji klizišta u Krupnju i Loznici.

Imena manekenke Katarine Rebrače i njene tri saradnice, od kojih je jedna njena majka, pre sedam godina su se našle na optužnici beogradskog Višeg tužilaštva, kojom se sve četiri sumnjiče za protivpravno trošenje dela novca – oko 30 miliona dinara – doniranog fondu za borbu protiv raka, čiji je Rebrača osnivač.

Već tri godine se sudi bivšoj ministarki za telekomunikacije Jasni Matić, osumnjičenoj s dvoje saradnika, bivših čelnika Agencije za promociju izvoza i stranih ulaganja (SIEPA), da su u SIEPA od 2006. do 2013, neosnovanim isplatama po osnovu „ugovora o nepostojećim autorskim delima” oštetili buyet Srbije.

Bivši predsednik OFK „Beograd” Zvezdan Terzić na sudu je od februara 2008. zbog optužbi za navodne zloupotrebe prilikom transfera pojedinih fudbalera OFK „Beograd”.

Nekadašnja predsednica FK „Obilić” pevačica Svetlana Ražnatović je dugogodišnji proces u vezi s nekoliko transfera igrača „Obilića”, „skratila” zaključivši s Tužilaštvom sporazum o priznavanju krivice. Deo tog procesa još traje u odnosu na bivšeg direktora „Obilića” Dragišu Binića, optuženog da je u vezi s jednim transferom navodno pomogao Ražnatovićevoj. 

Kroz čitav period tranzicije, počev od afere „Aerodrom”, zbog koje je 2004. pokrenut postupak protiv bivše ministarke saobraćaja Marije Rašete Vukosavljević i petoro poslovnih ljudi, koji su pravosnažno oslobođeni optužbi za zloupotrebe prilikom rekonstrukcije terminala na beogradskom aerodromu, raznovrsna tranziciona tematika dominira u većini procesa kojima su obuhvaćene i pojedine poznate ličnosti.

J. Jakovljević

Piše:
Pošaljite komentar