На пресуде у 2019. чекају Мишковић, оптужени за убиство Ћурувије...
Специјални су у Београду ове године донеће пресуде у неколико предмета који су протеклих година изазвали велику пажњу јавности.
Суђење једном од најпознатијих српских бизнисмена Мирославу Мишковићу и другима, по оптужбама Тужилаштва за организовани криминал, ушло је у завршну фазу. Ипак, пресуда се не очекује пре марта ове године.
Након што је Тужилаштво за организовани криминал у завршној речи тражило укупно 59 година затвора за Мила Ђурашковића, Мирослава Мишковића, Марка Мишковића и још девет особа оптужених за извлачење новца, утају пореза и друга кривична дела, изношење завршних речи почели су и адвокати одбране.
Тужилаштво тврди да је Мирослав Мишковић помогао сину Марку да утаји порез од добитка из пословања путарских предузећа од више 320 милиона динара, као и да су други оптужени оштетили предузеће из Крушевца за више од три милијарде динара и прибавили имовинску корист Ђурашковићу од скоро милијарду и по у периоду од 2007. до 2010. године.
Међутим, представници ФАМ-а су на суђењу тражили одштету од скоро седам и по милијарди динара.
Првом пресудом донетом у јуну 2016. Мирослав Мишковић је осуђен на пет година затвора јер је сину помогао да утаји порез, али је пресуду укинуо Апелациони суд и суђење вратио на почетак. Он је тада правоснажно ослобођен оптужби да је извлачио новац из путарских предузећа.
Марко Мишковић је тада осуђен на три и по године затвора, Мило Ђурашковић на десет година, а његови сарадници на нешто ниже затворске казне.
Мишковић је ухапшен у децембру 2012. године и у притвору је провео скоро осам месеци. Пуштен је уз јемство од 12 милиона евра које ће му бити враћено кад се суђење заврши.
У завршној је фази и суђење четворици некадашњих припадника Државне безбедности оптужених за убиство новинара Славка Ћурувије 11. априла 1999. године.
Заменик тужиоца за организовани криминал Миленко Мандић 24. децембра је казао да је реч о политичком убиству. Он није тада преложио казне за оптужене због истека времена за суђење, већ ће учинити у наставку процеса, које је заказано за 24. јануар.
Након тога следе речи одбране и оптужених, након чега ће суд заказати изрицање пресуде. То ће бити првостепена пресуда.
За убиство Ћурувије оптужени су некадашњи шеф ДБ-а Радомир Марковић, тадашњи шеф београдског центра ДБ-а Милан Радоњић и припадник тога центра Ратко Ромић, као и Мирослав Курак коме се због бекства суди у одсуству.
Током вишегодишењег доказног постука у овом процесу испитано је преко 100 сведока.
Радомир Марковић у затвору служи казну од 40 година затвора, а Мирослав Курак је у бекству и за њим је расписана међународна потерница.
Милан Радоњић и Ратко Ромић су од јула 2017. у кућном притвору уз електронски надзор, након што су prеthodnе три и по године провели у притвору Окружног затвора у Београду.
Радоњић и Марковић се терете за подстекавање на тешко убиство, а Ромић и Курак за тешко убиство у саизвршилаштву.
Према оптужници, Ћурувију је 11. априла 1999. године убио Мирослав Курак, а саучесник му је био Ратко Ромић, који је дршком пиштоља ударио у главу Ћурувијину пријатељицу Бранку Прпу. Како се наводи у оптужници, Ћурувија је убијен због “јавног иступања у земљи и иностранству и критике носилаца политичке власти, могућности да утиче на јавно мњење и деловање опозиционих друштвених снага, ради очувања постојеће власти”. Убијен је у дворишту испред улаза у зграду, где су се налазиле просторије маркетинг службе “Дневног телеграфа”.
На коначну пресуду у овој години, по свој прилици, сачекаће и некадашњи шеф кабинета Ивице Дачића, у време када је он био на челу МУП-а Бранко Лазаревић и још тројица окривљених у случају наводног одавања службених података, крајем прошле деценије, из предистраге против Дарка Шарића, да се прислушкују телефони особа из блиског окружења Дарка Шарића.
Четворица окривљених: Бранко Лазаревић, полицијски инспектор Борис Гара, адвокат из Новог Сада Радован Штрбац и бизнисмен Родољуб Радуловић, који је у бекству а коме у домаћој јавности придодају надимак Миша Банана су, на самом крају прошле године, после дуготрајног судовања, ослобођени оптужби за кривична дела „одавање службене тајне“ и „удруживање ради вршења кривичних дела“.
На ослобађајућу пресуду, коју је, како је саопштено, судско веће је донело једногласно, тужилаштво је најавило жалбу, па се коначан епилог може очекивати ове године.
Познаваоци прилика процењују да се ове године може очекивати да буде пресуђено и Дарку Шарићу и његовој групи за прање новца стечено шверцом кокаина из Латинске Америке.
Прошлогодишњом пресудом у поновљеном поступку, Шарић је осуђен на 15 година робије за кријумчарење кокаина, а на затворске казне осуђени су и други окривљени у овој афери.
М. Бозокин