Na presude u 2019. čekaju Mišković, optuženi za ubistvo Ćuruvije...
Specijalni su u Beogradu ove godine doneće presude u nekoliko predmeta koji su proteklih godina izazvali veliku pažnju javnosti.
Suđenje jednom od najpoznatijih srpskih biznismena Miroslavu Miškoviću i drugima, po optužbama Tužilaštva za organizovani kriminal, ušlo je u završnu fazu. Ipak, presuda se ne očekuje pre marta ove godine.
Nakon što je Tužilaštvo za organizovani kriminal u završnoj reči tražilo ukupno 59 godina zatvora za Mila Đuraškovića, Miroslava Miškovića, Marka Miškovića i još devet osoba optuženih za izvlačenje novca, utaju poreza i druga krivična dela, iznošenje završnih reči počeli su i advokati odbrane.
Tužilaštvo tvrdi da je Miroslav Mišković pomogao sinu Marku da utaji porez od dobitka iz poslovanja putarskih preduzeća od više 320 miliona dinara, kao i da su drugi optuženi oštetili preduzeće iz Kruševca za više od tri milijarde dinara i pribavili imovinsku korist Đuraškoviću od skoro milijardu i po u periodu od 2007. do 2010. godine.
Međutim, predstavnici FAM-a su na suđenju tražili odštetu od skoro sedam i po milijardi dinara.
Prvom presudom donetom u junu 2016. Miroslav Mišković je osuđen na pet godina zatvora jer je sinu pomogao da utaji porez, ali je presudu ukinuo Apelacioni sud i suđenje vratio na početak. On je tada pravosnažno oslobođen optužbi da je izvlačio novac iz putarskih preduzeća.
Marko Mišković je tada osuđen na tri i po godine zatvora, Milo Đurašković na deset godina, a njegovi saradnici na nešto niže zatvorske kazne.
Mišković je uhapšen u decembru 2012. godine i u pritvoru je proveo skoro osam meseci. Pušten je uz jemstvo od 12 miliona evra koje će mu biti vraćeno kad se suđenje završi.
U završnoj je fazi i suđenje četvorici nekadašnjih pripadnika Državne bezbednosti optuženih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije 11. aprila 1999. godine.
Zamenik tužioca za organizovani kriminal Milenko Mandić 24. decembra je kazao da je reč o političkom ubistvu. On nije tada preložio kazne za optužene zbog isteka vremena za suđenje, već će učiniti u nastavku procesa, koje je zakazano za 24. januar.
Nakon toga slede reči odbrane i optuženih, nakon čega će sud zakazati izricanje presude. To će biti prvostepena presuda.
Za ubistvo Ćuruvije optuženi su nekadašnji šef DB-a Radomir Marković, tadašnji šef beogradskog centra DB-a Milan Radonjić i pripadnik toga centra Ratko Romić, kao i Miroslav Kurak kome se zbog bekstva sudi u odsustvu.
Tokom višegodišenjeg dokaznog postuka u ovom procesu ispitano je preko 100 svedoka.
Radomir Marković u zatvoru služi kaznu od 40 godina zatvora, a Miroslav Kurak je u bekstvu i za njim je raspisana međunarodna poternica.
Milan Radonjić i Ratko Romić su od jula 2017. u kućnom pritvoru uz elektronski nadzor, nakon što su prethodne tri i po godine proveli u pritvoru Okružnog zatvora u Beogradu.
Radonjić i Marković se terete za podstekavanje na teško ubistvo, a Romić i Kurak za teško ubistvo u saizvršilaštvu.
Prema optužnici, Ćuruviju je 11. aprila 1999. godine ubio Miroslav Kurak, a saučesnik mu je bio Ratko Romić, koji je drškom pištolja udario u glavu Ćuruvijinu prijateljicu Branku Prpu. Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen zbog “javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti”. Ubijen je u dvorištu ispred ulaza u zgradu, gde su se nalazile prostorije marketing službe “Dnevnog telegrafa”.
Na konačnu presudu u ovoj godini, po svoj prilici, sačekaće i nekadašnji šef kabineta Ivice Dačića, u vreme kada je on bio na čelu MUP-a Branko Lazarević i još trojica okrivljenih u slučaju navodnog odavanja službenih podataka, krajem prošle decenije, iz predistrage protiv Darka Šarića, da se prisluškuju telefoni osoba iz bliskog okruženja Darka Šarića.
Četvorica okrivljenih: Branko Lazarević, policijski inspektor Boris Gara, advokat iz Novog Sada Radovan Štrbac i biznismen Rodoljub Radulović, koji je u bekstvu a kome u domaćoj javnosti pridodaju nadimak Miša Banana su, na samom kraju prošle godine, posle dugotrajnog sudovanja, oslobođeni optužbi za krivična dela „odavanje službene tajne“ i „udruživanje radi vršenja krivičnih dela“.
Na oslobađajuću presudu, koju je, kako je saopšteno, sudsko veće je donelo jednoglasno, tužilaštvo je najavilo žalbu, pa se konačan epilog može očekivati ove godine.
Poznavaoci prilika procenjuju da se ove godine može očekivati da bude presuđeno i Darku Šariću i njegovoj grupi za pranje novca stečeno švercom kokaina iz Latinske Amerike.
Prošlogodišnjom presudom u ponovljenom postupku, Šarić je osuđen na 15 godina robije za krijumčarenje kokaina, a na zatvorske kazne osuđeni su i drugi okrivljeni u ovoj aferi.
M. Bozokin