Мустафа није желео да се изјасни о кривици, има рок 30 дана
ХАГ: Некадашњи комадант у ОВК Саљих Мустафа није данас желео да се пред судијом за prеthodni поступак Специјализованих већа Косова изјасни о кривици поводом оптужби које му се оптужницом стављају на терет.
"Нећу се изјашњавати, пре него што то учиним желим да се консултујем са својим браниоцем", рекао је кратко Мустафа након што му је укратко представљена оптужница, којом се терети за ратне злочине по међународном праву за кривична дела: произвољно лишавање слободе, сурово поступање, мучење и убиство.
Он има право да се о кривици изјасни у року од 30 дана.
Мустафу заступа адвокат по службеној дужности, којег му је доделио секретаријат Специјализованих већа.
Он ће га заступати током целог поступка.
С обзиром да се налази у притвору, Мустафа, према речима судије за prеthodni поступак, нема право да се брани сам.
Мустафин адвокат навео је да ће одбрана можда оспоравати легалност овог суда, те да хе то у наредном периоду учинити писаним поднесцима.
Он је у судници седео са маском на лицу, а у судници је био присутан и његов адвокат, као и главни тужилац Специјализованих већа Џек Смит са помоћницима.
Судски правилник упозорава да из одбијања оптуженог да призна кривицу или да се изјасни да није крив, "не смеју да се изводе никакви негативни закључи".
У потврђеној оптужници против Мустафе се тврди да су кривична дела произвољног лишавања слободе, суровог поступања и мучења извршена над најмање шест лица у периоду приближно од 1. априла 1999. до 19. априла 1999. на имању у месту Злаш на Косову које је служило као затвор.
Даље се наводи да је један затвореник убијен на тој локацији у периоду приближно од 19. априла 1999. до краја априла 1999.
Мустафа, звани комадант Цаљи (48) ухапшен је и изручен Хагу 24. септембра, по налогу судије за преходни поступак, након потврђивања оптужнице. До почетка суђења ће бити притворској јединици Специјализованих већа у Хагу.
Након првог појављивања оптуженог, судија за prеthodni поступак је задужен за припрему предмета за суђење, а у међувремену сазива статусне конференције на којима се расправља о доказима који ће се изводити на суђењу и другим процесним питањима.
Суђење ће се одвијати пред претресним већем, које се именује накнадно.