Извесно увођење система „Амбер алерт” у случају нестанка деце
Након састанка с представницима Министарства унутрашњих послова и Министарства правде, који је одржан јуче у Београду, оснивач Фондације „Тијана Јурић” Игор Јурић је рекао за Танјуг да је сада већ извесно увођење система „Амбер алерт” који служи за узбуну када дође до нестанка детета.
Јурић је навео да ће следеће седмице имати још један састанак у Министарству правде, на којем ће се дискутовати о детаљима о потреби измене закона или доношења посебног закона, лекс специјалиса, који би прописао обавезе свих чинилаца у том систему.
– Након састанка, Фондација ће организовати две јавне расправе на ту тему и покушаће да окупи на све чиниоце система, од телевизија с националном феквенцијом, мобилних оператера, нафтних компанија које поседују бензинске пумпе до трговинских ланаца – навео је Јурић.
Реч је о систему упозоравања када постоји реална процена да је нестало дете у животној опасности, који представља један од интензивних и јавних механизама потраге, што у пракси резултира проналажењем нестале или отете деце.
Јурић очекује да ће сви актери тог система закључити меморандум о сарадњи, и да ће систем бити уведен у што краћем року.
„Амбер алерт” или „Чајлд алерт”, како се у неким државама тај систем упозорења назива, користи се само у најнужнијим случајевима.
Систем функционише тако што, када се пријави нестанак детета, реагује полиција, а потом се укључују сви медији, интернет, на мобилне телефоне стижу СМС поруке, слика детета се појављује на билбордима, бензинским пумпама, ауто-путевима, тако да грађани могу да запамте лице детета или отмичара (уколико је познат) и пријаве ако имају валидне информације које полицији могу помоћи у потрази.
На објавама је фотографија несталог детета, његово име, презиме, али и број телефона на који се могу дати информације које се поседују о несталом детету. На тај начин у потрагу за дететом се укључује држава.
„Амбер алерт” се активира ако постоји потврда од полиције да његова објава неће угрозити живот детета, уколико постоји сумња да отмичар има намеру да повреди дете или су околности нестанка непознате.
Уколико је у питању дете које је побегло од куће, тај механизам се неће активирати, осим у специфичним околностима, и то обично када дете има мање од 13 година, дакле, ако није у tinеjyеrskom узрасту.
Назив добио по девојчици из Тексаса
„Амбер алерт” систем, који је настао у САД 1996. године, званично функционише у Белгији, Чешкој, Француској, Немачкој, Грчкој, на Малти, у Ирској, Пољској, Бугарској, Италији, Холандији, Португалу, Румунији, Шпанији и Великој Британији. Назив је добио по Амбер Хагерман, деветогодишњој девојчици из Тексаса, која је отета и убијена.
У европским земљама у којима се тај систем примењује показао се успешним у више од 90 одсто случајева отмица деце.
У већини држава у којима постоји такав систем, МУП и тужилаштво су ти који покрећу тај механизам.
Једна америчка студија показала је да, када је дете отето, оно у чак 76 одсто случајева буде убијено у прва три сата након отмице, а „Амбер алерт” служи управо за те ситуације – када је у питању живот или смрт детета.
Д. Николић
Фото: ambеralеrt.rs