overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Француска донирала службеног пса Онила Управи царина Србије

16.12.2019. 12:24 12:26
Пише:
Фото: Управа царина

БЕОГРАД: Управа царина Србија постала је данас богатија за новог члана - службеног пса Онила, тренираног за борбу против недозвољене трговине наркотицама, који је донација царинске администрације Француске.

Током примопредаје, којој су присуствовали генерални директор Управе царина Србије Милош Томић, амбасадор Француске у Србији Жан-Луј Фалкони, помоћник директора Царинске администрације Француске за међународне односе Седрик Оржере, одржана је демонтрација вештина пса Онила са његовим водичем Вукашином у откривању дроге.



Млади цариник Вукашин, који има 24 године и Онил, лабрадор који има годину и четири месеца, обуку су завршили у Француској, у школи Царине у Ла Рошелу, а 2020. године вратиће се на други део обуке, који се односи на рад на откривању синтетичких дрога - кокаина, хероина...



Директор Управе царине Милош Томић, захваливши се на донацији, казао је да је она резултат досадашње веома успешне сарадње са Француском.



Како је навео, употреба службених паса у Управи царина Србије је нова делатност, односно одсек постоји две године, а службени пси са својим водичима су до сада показали добре резултате у борби против кријумчарења, иако је њихов превасходни циљ превентивно деловање.



Казао је да ће се у наредном периоду Управа царина трудити да ојача тај одсек и изнео очекивање да ће царинска администрација Француске помоћи у томе у наредном периоду.



Амбасадор Фалкони наводећи да се за Царину обично мисли да је организација која прикупља приходе, истакао је да је она заправо организација која штити територију.



Та заштита мора увек да буде инвентивна, казао је Фалкони додајући да је то зато што се суочавамо са криминалцима који су иновативни.



Изразио је задовољство због одличне сарадње коју имају Управа царина Србије и Царинска администрација Француске наводећи да се та сарадња на оперативном нивоу данас спроводи и "гестом пријатељства", односно предајом Онила, који ће помоћи српским цариницима у борби против наркотрафикинга.

"Немамо пуно оваквих сарадњи на међународном плану. Ово је вид привилеговане сарадње и у последњих неколико година било је свега три овакве сарадње између Француске са њеним партнерима", казао је Фалкони.



Говорећи о обуци Онила која је спроведена у Француској, Фалкони је казао да му се и наредбе дају на француском и кроз шалу додао:



"Онил разуме француски, али га не говори."



Помоћник директора царинске администрације Француске за међународне односе Седрик Оржере казао је да француска администрација Управу царине Србија сматра за једног од кључних партнера.



Подсећајући да је између две царине током посете француског председника Емануела Макрона Србији потписано Писмо о намерама, Оржере је казао да се ове године навршава 16 година од међуцаринске сарадње између Француске и Србије, у оквиру које је у Београду 2012. отворена канцеларија Царинског аташеа, која је од ове године једина регионална француска канцеларија задужена за 10 земаља Балкана и Југоисточне Европе.



"Наше пословно партнерство је од суштинског значаја, а наши циљеви су слични - заштита територије и заштита грађана. Борба против тероризма, организавоног криминала, пружање помоћи привредним субјектима који легално послују и прикупљање прихода за државни буџет уз модерно царинско опорезивање, јесу настојања која делимо у међународном окружењу, подложном константним променама", казао је Оржере.



Истакао је да обука за псе водиче у царинској школи у Ла Рошелу је посебно тешка и захтевна и да многи Французи одустану од обуке пре него што је заврше, што није био случај код Вукашина, који је успео да прође целокупну обуку и то у земљи која није његова.

Пише:
Пошаљите коментар