„Дневник“ сазнаје: Главни претрес за крађу виолине 1. октобра
НОВИ САД/ЗРЕЊАНИН: Пред Основним судом у Зрењанину јуче је одржано припремно рочиште у поновљеном поступку против двојице мушкараца, окривљених за крађу скупоцене виолине истакнутом музичару Лајку Феликсу.
Рочиште је одржано без присуства јавности, а главни претрес је заказан за 1. октобар, сазнаје “Дневник”.
Подсетимо, Апелациони суд у Новом Саду укинуо је првостепену пресуду Основног суда у Бечеју којом је Предраг Јовишић (49) из Старе Пазове осуђен на казну затвора у трајању од четири године, а Ненад Симетић (52) из Темерина на две године затвора и наложио да се суђење понови јер нису потпуно утврђене све чињенице.
Према нашим сазнањима, спорно је било вештачење вредности инструмента, која је процењена на око 250.000 евра, иако се првобитно говорило да скупоцена виолина кошта око пола милиона евра.
Нови главни претрес биће одржан пред зрењанинским судом јер је суд у Бечеју тражио да случај буде уступљен другом, територијално најближем суду због болести судије.
Скупоцени инструмент “Доменико Монтано” украден је 1. новембра 2019. године у Бачком Петровом Селу, док је уметник Лајко Феликс био на гробљу са супругом поводом празника Сви Свети.
Као што смо писали, виолину из 1800. године уметник је prеthodno изнајмио од једног колекционара из Беча и носио је свуда са собом у коферу, а кобног дана, када је украдена, оставио ју је на задњем седишту аутомобила јер није хтео да је уноси на гробље. Како је рекао, аутомобил је паркирао у Улици Арпада Балажа 38. Петнаестак минута касније, када се музичар са супругом вратио до аута, видео је да виолине нема и одмах је о томе обавестио полицију.
Месец и по дана касније, скупоцена виолина је пронађена у Новим Бановцима. Оперативци новосадске криминалистичке полиције, заједно с колегама из Сремске Митровице, ухапсили су Ненада Симетића и Предрага Јовишића, док су Предраговом брату Ненаду, који се теретио за прикривање, лисице на руке стављене 31. децембра 2019. године. Он је с тужилаштвом у Бечеју склопио споразум о признању кривице, након чега му је изречена казна од шест месеци кућног затвора.
Виолина је музичару враћена у другој половини јануара, а „војвођански Паганини” је тада истакао да није очекивао да ће бити пронађена јер се до сада није десило да украдени вредни музички инструменти буду пронађени.
– То што је новосадска полиција направила је веома велика ствар – изјавио је тада Феликс. – Та виолина није ни моја, него мог пријатеља из Беча, а ја је користим. У тој виолини не видим новац, упркос њеној великој вредности, него алат који за мене вреди више од новца.
Ради се о врло реткој виолини – на целом свету има само 15 таквих. Осим што је из 1800. године, њена особеност се огледа и у томе што је направљена у италијанском граду Кремони и врло је квалитетна.
Д. Николић
Ж. Балабан