Девет и по година робије за убиство госта у кући
Новосађанин Ратко Цавнић (68) осуђен је на девет и по година затвора у првостепеном поступку у новосадском Вишем суду за убиство госта Данила Лидлофа (27) у својој кући на Доњем Сајлову, код Новог гробља. У обједињеном поступку казна му је изречена и за држање оружја.
Оптужени, који се брани са слободе, бурно је реаговао на образлагање пресуде председника већа судије Радета Калајџије: устао је с клупе и узвикнуо да није убио. “Кунем се поштењем и заклињем, нисам то урадио. Пустите ме да изађем... јел’ могу?”, реаговао је окривљени.
На тако понашање судија је узвратио:“Изађите.”
Када је окривљени, видно узрујан, напустио судницу, судија је наставио образлагање пресуде.
Као олакашавајуће олоклности Суд је уважио смањену урачунљивост због утицаја алкохола, неосуђиванот и године окривљеног. Њему је, такође, наложено да плати трошкове поступка од око 500.000 динара.
По оптужници, код окривљеног Цавнића је убијени младић дошао у провод после упознавања у кафићу за свој рођенадан 5. јануара 2014. године, на Бадње вече, с девојком и својим другаром.
У завршној речи, заменик вишег јавног тужиоца Видак Даковић је напоменуо да, разматрајући одбрану окривљеног, с изузетком његовог признања о поседовању револвера, што није доведено у сумњу, кривично дело убиства он није признао на начин који је описан у оптужном акту.
“Анализирајући његову одбрану, њена заједничка одредница је непризнавање тог кривичног дела. Али, оно што је јасно, али и што је необично, али с друге стране и разумљиво, јесте градација његових исказа. Давао је изјаве у полицији у присуству свог браниоца, тако и у истражном поступку у Вишем јавном тужилаштву, а потом и на главном претресу. Искази су ишли у правцу неколико битних сегмената, али суштина је у томе да, како је поступак одмицао и дуже трајао, тако је по његовим речима повезаност с трагичним догађајем бивала све мања. Ради се о одбрани поводом употребе оружја, постојања наводних удараца које је задобио том приликом, о његовом новцу који му је тада помињан и томе како је он заједно с оштећенима дошао у своју кућу.”
Даковић је навео да је приликом саслушања у полицији у присуству браниоца окривљени недвосмислено указао на то да је, након тога што се десило – а при томе се говорило о опаљењу метка када је страдао младић – оружје било у његовој руци. Затим, у истрази у Тужилаштву, исказ је био другачији и гласио је да је по опаљењу револвер био у руци сведока у поступку Марка К. Међутим, на саслушању у Вишем суду он каже да је још код рвања и отимања, дакле пре опаљења, револвер био код сведока Марка К.
Одбрана се заснивала на ставу да је поменутог младића при кошкању и борби за посед оружја усмртио други гост, жртвин другар Марко К., који је у овом поступку имао статус сведока. Суд се определио да поверује „неспорним” исказима сведока и њиховом суочењу, понарочито о периоду који је претходио догађају, о којем се сви слажу, и знатно прихватио налазе и мишљења судских вештака.
Бранилац окривљеног адвокат Владимир Хоровиц навео је у завршној речи да суд треба да определи којем од два исказа ће поверовати у овом поступку: оном који је дао окривљени или оном који је дао сведок Марко К.. Одбрана је том приликом сматрала да су налази вештака и докази на страни оптуженог, а да је заправо поменути сведок тај који би требало да буде окривљен за убиство намах или убиство из нехата и да ће на тај начин правда бити задовољена.
Хоровиц је том приликом навео да је заменик тужиоца фокусирао завршну реч на доказивање неистиности одбране окривљеног, те да на тај начин доказује наводе оптужбе.
М. Вујачић