Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Цариник Милан Павковић спасава животе

08.09.2019. 09:42 09:43
Пише:
Фото: Управа царина

Цариници се на нашим нафреквентнијим прелазима ка Европској унији готово свакодневно сусрећу са „слепим путницима“, а од почетка године до данас откривено је више од 950 таквих случајева.

Њима у сузбијању кријумчарења, осим тога што су добро обучени, велику помоћ пружа и савремена техника, тако да, осим детаљне контроле помоћу разних алата, цариници приликом прегледа користе и мобилне скенере.

Реч је о уређајима који раде на принципу икс-зрака који омогућавају велику продорност у материју, чиме је рад цариника знатно олакшан, пошто постоји могућност скенирања робе сакривене и иза тридесет центиметара дебелог челика. Мобилни скенери за 14 секунди сниме унутрашњост приколице камиона и на мониторе проследе компјутеризоване слике на којима се садржај јасно види.

Ти најсавременији уређаји значајани су како за откривање наркотика, тако и у борби против кријумчарења људи.

На једном од најпрометнијих граничних прелаза Хоргошу, вођа тима који ради на мобилном скенеру је Милан Павковић, који свакодневно спасава животе мигрантима који илегално покушавају да се домогну Европске уније.

Он је, са својим колегама, пре неколико месеци открио седморицу миграната који су у хладњачи намеравали да се илегално пребаце преко границе, не знајући да се тиме излажу животној опасности.

– Када се хладњача затвори, кисеоник у њој се врло брзо троши, тако да је срећа тих миграната што смо их пронашли. Драго ми је што смо буквално спасли седам људских живота, а све остало је рутина у послу на коју смо навикли – скромно објашњава Павковић за „Дневник”, и додаје да се већ дуги низ година суочавају с илегалним миграцијама, тако да готово свакодневно проналазе мигранте сакривене у товарима робе. – Такав транспорт може бити изузетно опасан јер мигранти не бирају места на којима ће се сакрити. Налазили смо их испод камиона, али и у условима у којима им је претило смрзавање или гушење. Такав је случај био с мигрантима који су за длаку избегли смрт у херметички затвореној хладњачи у којој је температура је била испод нуле. Да их нисмо видели на скенеру и отворили хладњачу, питање је да ли би преживели пут до крајње дестинације.

Наш саговорник се свакодневно суочава с опасним криминалцима који се баве кријумчарењем различите робе, али, када заврши своју смену на граничном прелазу Хоргош, препушта се свом хобију, роњењу, јер га фасцинира подводни свет који воли да истражује.

Осим тога, тај храбри цариник је и командир Одељења за спасавање под водом у Центру за цивилну заштиту у Суботици. Он и његове колеге из Центра помажу приликом проналажења утопљеника у рекама и језерима, а још се препричава његов херојски подухват када је 17. јануара један једриличар пропао кроз лед на Палићу. Подсетимо, он се на дасци за једрење упутио преко залеђеног језера, на којем је на неким местима лед је био изузетно танак, тако да је у једном тренутку буквално пукао под његовим ногама.

Спасавање једриличара трајало је неколико сати, а у акцији је, осим ватрогасаца, учествовао и један од најискуснијих ронилаца у нашој земљи, цариник Милан Павковић.

По његовим речима, грађани су обавестили полицију да је једриличар упао у језеро, а полиција је позвала ватрогасце, који су брзо стигли и аласким чамцем кренули у акцију. Осим полиције и ватрогасаца, на лицу места су били и Хитна помоћ, једриличари, веслачи и тим за спасавање на води.

– Ватрогасци су прво пронашли аласки чамац и кренули ка човеку у води који није могао да наскочи на лед јер је пуцао под њим. Стигли су некако до човека на средини језера, међутим, када су га увукли у чамац, чамац је због тежине почео да тоне и остао је блокиран ледом. Друга екипа ватрогасаца кренула је да им помогне, али су се и они суочили с истим проблемом – присећа се храбри цариник, и додаје да је он с још једним рониоцем на обали направио план како да помогну људима на средини језера. – Момци из једриличарског клуба су ми донели једриличарску даску, сео сам на њу и кренуо ка њима да се повлачим. Борба с ледом и хладном водом је била тешка. Око пет до десет метара ме је делило од заробљених, а ја сам уз велики напор секао лед јер се дебљина леда променила и пропадао сам у воду. Ипак, некако сам успео да дођем до заробљених људи, допремим конопац којим су везали чамац, а потом су их ватрогасци с обале безбедно довукли и спасили. Павковић истиче да је главни део посла урадила екипа из ватрогасне јединице, али очевици не умањују велики подвиг тог скромног цариника.

Милану Павковићу то није било прво искуство спасавања. Много је догађаја и момената на терену које је сакупио и који су му донели огромно искуство.

н Дубравка Николић

Фото: Управа царина

Пише:
Пошаљите коментар