Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Carinik Milan Pavković spasava živote

08.09.2019. 09:42 09:43
Piše:
Foto: Uprava carina

Carinici se na našim nafrekventnijim prelazima ka Evropskoj uniji gotovo svakodnevno susreću sa „slepim putnicima“, a od početka godine do danas otkriveno je više od 950 takvih slučajeva.

Njima u suzbijanju krijumčarenja, osim toga što su dobro obučeni, veliku pomoć pruža i savremena tehnika, tako da, osim detaljne kontrole pomoću raznih alata, carinici prilikom pregleda koriste i mobilne skenere.

Reč je o uređajima koji rade na principu iks-zraka koji omogućavaju veliku prodornost u materiju, čime je rad carinika znatno olakšan, pošto postoji mogućnost skeniranja robe sakrivene i iza trideset centimetara debelog čelika. Mobilni skeneri za 14 sekundi snime unutrašnjost prikolice kamiona i na monitore proslede kompjuterizovane slike na kojima se sadržaj jasno vidi.

Ti najsavremeniji uređaji značajani su kako za otkrivanje narkotika, tako i u borbi protiv krijumčarenja ljudi.

Na jednom od najprometnijih graničnih prelaza Horgošu, vođa tima koji radi na mobilnom skeneru je Milan Pavković, koji svakodnevno spasava živote migrantima koji ilegalno pokušavaju da se domognu Evropske unije.

On je, sa svojim kolegama, pre nekoliko meseci otkrio sedmoricu migranata koji su u hladnjači nameravali da se ilegalno prebace preko granice, ne znajući da se time izlažu životnoj opasnosti.

– Kada se hladnjača zatvori, kiseonik u njoj se vrlo brzo troši, tako da je sreća tih migranata što smo ih pronašli. Drago mi je što smo bukvalno spasli sedam ljudskih života, a sve ostalo je rutina u poslu na koju smo navikli – skromno objašnjava Pavković za „Dnevnik”, i dodaje da se već dugi niz godina suočavaju s ilegalnim migracijama, tako da gotovo svakodnevno pronalaze migrante sakrivene u tovarima robe. – Takav transport može biti izuzetno opasan jer migranti ne biraju mesta na kojima će se sakriti. Nalazili smo ih ispod kamiona, ali i u uslovima u kojima im je pretilo smrzavanje ili gušenje. Takav je slučaj bio s migrantima koji su za dlaku izbegli smrt u hermetički zatvorenoj hladnjači u kojoj je temperatura je bila ispod nule. Da ih nismo videli na skeneru i otvorili hladnjaču, pitanje je da li bi preživeli put do krajnje destinacije.

Naš sagovornik se svakodnevno suočava s opasnim kriminalcima koji se bave krijumčarenjem različite robe, ali, kada završi svoju smenu na graničnom prelazu Horgoš, prepušta se svom hobiju, ronjenju, jer ga fascinira podvodni svet koji voli da istražuje.

Osim toga, taj hrabri carinik je i komandir Odeljenja za spasavanje pod vodom u Centru za civilnu zaštitu u Subotici. On i njegove kolege iz Centra pomažu prilikom pronalaženja utopljenika u rekama i jezerima, a još se prepričava njegov herojski poduhvat kada je 17. januara jedan jedriličar propao kroz led na Paliću. Podsetimo, on se na dasci za jedrenje uputio preko zaleđenog jezera, na kojem je na nekim mestima led je bio izuzetno tanak, tako da je u jednom trenutku bukvalno pukao pod njegovim nogama.

Spasavanje jedriličara trajalo je nekoliko sati, a u akciji je, osim vatrogasaca, učestvovao i jedan od najiskusnijih ronilaca u našoj zemlji, carinik Milan Pavković.

Po njegovim rečima, građani su obavestili policiju da je jedriličar upao u jezero, a policija je pozvala vatrogasce, koji su brzo stigli i alaskim čamcem krenuli u akciju. Osim policije i vatrogasaca, na licu mesta su bili i Hitna pomoć, jedriličari, veslači i tim za spasavanje na vodi.

– Vatrogasci su prvo pronašli alaski čamac i krenuli ka čoveku u vodi koji nije mogao da naskoči na led jer je pucao pod njim. Stigli su nekako do čoveka na sredini jezera, međutim, kada su ga uvukli u čamac, čamac je zbog težine počeo da tone i ostao je blokiran ledom. Druga ekipa vatrogasaca krenula je da im pomogne, ali su se i oni suočili s istim problemom – priseća se hrabri carinik, i dodaje da je on s još jednim roniocem na obali napravio plan kako da pomognu ljudima na sredini jezera. – Momci iz jedriličarskog kluba su mi doneli jedriličarsku dasku, seo sam na nju i krenuo ka njima da se povlačim. Borba s ledom i hladnom vodom je bila teška. Oko pet do deset metara me je delilo od zarobljenih, a ja sam uz veliki napor sekao led jer se debljina leda promenila i propadao sam u vodu. Ipak, nekako sam uspeo da dođem do zarobljenih ljudi, dopremim konopac kojim su vezali čamac, a potom su ih vatrogasci s obale bezbedno dovukli i spasili. Pavković ističe da je glavni deo posla uradila ekipa iz vatrogasne jedinice, ali očevici ne umanjuju veliki podvig tog skromnog carinika.

Milanu Pavkoviću to nije bilo prvo iskustvo spasavanja. Mnogo je događaja i momenata na terenu koje je sakupio i koji su mu doneli ogromno iskustvo.

n Dubravka Nikolić

Foto: Uprava carina

Piše:
Pošaljite komentar