Адвокати отказали пуномоћје Дијани Хркаловић
БЕОГРАД: Тројица адвоката који су у досадашњем току поступка бранили бившу државну секретарку МУП-а Дијану Хркаловић, отказали су јој пуномоћје два дана пред најављени почетак суђења у среду у Специјалном суду у Београду, поводом оптужби да је искоришћавањем свог положаја кочила истраге и процесуирање криминалаца.
Пуномоћје су јој данас отказали адвокати Сеад Спаховић, Ненад Тасић и Ахмед Делимеђац, потврдио је Танјугу Тасић, али није желео да коментарише разлоге за овај потез.
Према сазнањима Танјуга, нови бранилац бивше државне секретарке МУП-а биће адвокат Владимир Ђукановић, председник одбора за правосуђе Скупштине Србије, а по тој функцији и члан Државног већа тужилаца и Високог савета судства.
Суђење треба да почне у среду пред Специјалним судом, али с обзиром на промене адвоката, очекује се одлагање ради припреме одбране и уводних речи.
С Хркаловићком ће се на оптуженичкој клупи наћи и бивши начелник Одељења за специјалне истражне методе Дејан Миленковић и бивши начелник Полицијске управе Нови Сад Милорад Шушњић.
Хркаловићка ће на суђење бити приведена из Окружног затвора у Београду где се налази од 24. децембра, док ће двојица бивших полицајаца доћи у суд са слободе, јер им притвор није одређен.
Бивша секретарка МУП-а налази се у притвору због опасности од бекства.
На почетку суђења Хркаловићка и друга двојица оптужених ће се кратко изјаснити да ли признају или не признају кривично дело, након чега ће тужилац суду представити оптужницу и доказе којом их поткрепљује.
Након тога, уводну реч добиће адвокати оптужених, представити своје контрааргументе и доказе, и предложити сведоке.
Оптужним предлогом Тужилаштва за организовани криминал Хркаловићка се терети због два кривична дела трговина утицајем у продуженом трајању, због чега је тужилаштво тражило да јој суд изрекне казну затвора од пет година.
За Миленковића тужилац је тражио годину дана затвора, а за Шушњића две године затвора.
Хркаловићка се терети да је наложила начелнику Миленковићу да не поступи одмах по налозима судије за prеthodni поступак Вишег суда у Београду и поступајућег тужиоца, који су тражили да им се достави аутоматска обрада мобилног телефона Вељка Беливука, у то време окривљеног за убиство Властимира Милошевица 30. јануара 2017. у Београду.
Касније је Беливук правоснажно ослобођен од тих оптужби, а сада је у притвору и оптужен је за најбруталнија кривична дела као вођа криминалне групе "Принципи", меју којима је пет тешких убистава, док се за још два воде истраге.
Хркаловић се терети и да је са бившим начелником Полицијске управе Нови Сад Милорадом Шушњићем неовлашћено прислушкивала босанског криминалца Дарка Елеза, који је недавно изручен из Србије Босни и Херцеговини због низа, тамо почињених, кривичних дела.
Оптужним предлогом Хркаловићева терети да је Шушњићу након поношења кривичне пријаве Желимира Крештелице 1. децембра 2017. године против Елеза тражила да се на мере тајног надзора стави Елез.
На тај начин су, како се сумња, утицали да Елез не дође под обраду других полицијских одељења, те да се спречи да се према њему обаве друге мере попут тајне пратње.
Све наводе кривичних пријава против ње, Хркаловићка је негирала на саслушањима у Тужилаштву за организовани криминал.
Шушњић се такође терети за кривично дело трговина утицајем, а Миленковић за кривично дело злоупотреба службеног положаја.