overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

За преваранте све мање посла у трговини становима

11.09.2015. 20:49 13:33
Пише:

Преваре купаца који су уредно платили станове биле су претходних година права пошаст. По процени Привредне коморе Србије, код нас има бар 25.000 жртава таквих превара, од тога само у Новом Саду 3.000.

Срећом по будуће купце квадрата, старих, нових или оних у изградњи, шанса да неко остане без некретнине знатно је смањена. Уговоре о куповини станова проверавају бележници, а њихова упозорења и сугестије клијенти су спремни да послушају. Промењен је и амбијент трговања некретнинама. Сада се тиме баве само лиценциране агенције и агенти који су положили стручни испит, тако да преварнеим купцима који своје право доказују на суду остаје само да се кају што нису мало сачекали.

Како се сада обаваља промет некретнина у Србији?

Јавни бележници у Србији су почели да раде у септембру прошле године. Они су тада и били једини надлежни за састављање уговора код промета некретнина и њихову оверу. Због вишемесечног штрајка адвоката прописи су мењани па је адвокатима, од ове године, остала надлежност да оверавају уговоре и при том воде рачуна о законима и интересима клијената. Сам уговора клијент може саставити сам или поверити коме жели, сем бележнику – његова је само провера и овера. О томе са чиме се срећу приликом читања уговора бележник из Новог Сада Мирослав Обрадовић каже:

– Уговоре данас пише свако, разни надриписари – истиче Обрадовић. – Зато смо често у ситуацији да интервенишемо и скрећемо клијенту пажњу. Објаснимо какве проблеме би могао имати ако стави потпис на тако склопљен уговор. Саветујемо које одредбе да промене, избаце или шта да допуне. Мислим да су бележници потпуно положили испит као професија. Клијенти би били још сигурнији ако бисмо поново добили право да састављамо уговоре.

С тим мишљењем слаже се и један од директора у агенцији за промет некретнина „Солис“ Драган Рабатић.

– Има више сигурости за купце а и мање проблема за нас – наводи Рабатић. – Када бележник чита уговор, често клијенту скреће пажњу на мањкавости. То се обично односи на разлике које се јављају код употребне и грађевинске дозволе. Радом бележника сигурност код куповине некретнина дефинитвно је подигнута на виши ниво.

Рабатић објашњава да су и купци и продавци некретнина знатно сигурнији и од када је уведено лиценцирање и агенција које се баве тим послом а и самих агената. Сада се агенти, као и агенције, воде у регистру код Министраства трговине, туризма и телекомуникација Србије. Регистри су јавни и свако може проверити да ли они с којима је почео преговоре раде легално. Смањен је ризик, а нема ни губљења времена.

Он сматра да је на тај начин створен коректан оквир за пословање на тржишту некретнина те додаје да је веома битно да се, ако дође до преваре или само њеног покушаја, делује брзо, односно да кривци буду кажњени ефикасно и у складу са законом. А он је према починоцима оштар и предвиђене казне крећу се до пет милиона динара.

Клијентима додатну сигурност даје и обавеза агенције да обезбеди полису осигурања. Тако се агенције унапред осигуравају од штете коју начине током пословања. Конкретно код „Солиса“, осигурана сума је годишње 45.000 евра.

Што се тиче трошкова овера уговора код бележника, за стан од 50.000 евра то је 21.900 динара ако су у питању само две странке.

Тешко је рећи да ли су сви ти трошкови утицали на раст цена некретнина јер квадрат у Србији никада није био јефтинији.

Д. Вујошевић

Без великих афера

Великих афера с преварама с некретнинама ове године није било. Медији се углавном баве старим случајевима. Хоће ли преваранти наћи рупу у закону, остаје да се види. Сада им је теже јер треба да обману три стран: купца, агенцију и бележника. Штета што сви ти прописи нису донети раније јер би број преварених био знатно мањи.

Пише:
Пошаљите коментар