Вујовић: Најављена повећања нису могла бити већа
ВАШИНГТОН: Министар финансија Душан Вујовић изјавио је данас да најављена повећања плата и пензија нису могла бити већа, јер су договорена у складу са пројекцијама БДП-а за наредну годину.
"Повећање пензија од пет одсто је оно што можемо да приуштимо у овом тренутку, а да не доводимо у питање кључне параметре макроекономске стабилности", прецизирао је Вујовић у изјави за РТС из Вашингтона, где је предводио српску делегацију на јесењем заседању ММФ-а и Светске банке.
Према његовим речима, слично се односи и на плате и додао да укупно повећање плата у јавном сектору не сме да пређе учешће у БДП-у, пројектованом БДП-у за наредну годину.
Вујовић је напоменуо да су то добре и оптимистичне пројекције, будући да се очекује да се овогодишњи лоши резултати у пољопривреди, енергетици, грађевинарству бити компезовани у наредној години.
"Очекујемо да ће раст бити најмање 3,5 одсто и у складу са тим смо пројектовали величине које нам дозвољавају овакво повећање пензија и плата", навео је Вујовић.
Упитан шта је утицало да запослени у администрацији добију повећање од пет одсто, док лекари, учитељи, наставници, полицајци 10 одсто повећања плата, Вујовић је одговорио да су при одлучивању о висини повећања узети у обзир сви фактори који се односе на сложеност, ризичност, обим посла, као и на квалификације, те да је зато предложено "нијансирано" повећање плата у јавном сектору.
"Детаљи о томе биће саопштени конкретним мерама и одлукама Владе, које ће бити саставни део буџета за наредну годину", указао је министар.
Вујовић је подвукао да је у оквиру сектора образовања "нијансирано" повећање, тако да они делови сектора високог образовања који сами остварују сопствене приходе, неће имати максимално повећање од 10 посто.
"Рекли смо да је то од нула до 10 одсто и тако ћемо то конзистентно и применити", закључио је Вујовић.
Вујовић, је рекао да су представници ММФ-а задовољни програмом Србије и начином његове реализације.
"Налазимо се на добром путу да са високим оценама завршимо осму и последњу ревизију постојећег трогодишњег програма са ММФ-ом, то је најважнија вест", истакао је Вујовић за РТС.
На питање да ли су разговарали и ономе што није урађено - кашњење у реформи јавног сектора и реструктуирање јавних предузећа са великим дуговима, Вујовић је одговорио да је то позната листа питања која тек треба решити.
"Нека питања смо орочили до краја ове године, нека ће бити решена у првом кварталу наредне године", истакао је Вујовић и навео да је питања тих предузећа, која дуго имају структурне проблеме, бити решена управљачким, техничким и технолошким реструктуирањем или приватизацијом.
"Ми се налазимо на крају тог пута и очекујем да то буде успешно решено у наредним месецима", навео је министар финансија.
Он је објаснио да се осма и последња ревизија "де факто" завршава крајем октобра, почетком новембра, када буду договорена повећања плата и пензија, али и основни параметри буџета за следећу годину.
Вујовић је указао да је обим повећања пензија и плата договорен, а да ће се на наредним седницама и Владе и састанцима са ММФ-ом та повећања прецизирати.
Нагласио је да је то резултат рада целе владе, и председника и премијера, да су у њима учествовали сви сектори и да ће сви сектори учествовати и у расподели "награда".
Упитан да ли ће бити новог аранжмана са ММФ-ом, рекао је да ће то бити наредна тема разговора и да ће се о томе више знати када се разговори са том међународном институцијом заврше.