Српска вина све популарнија у САД, Јапану, Немачкој...
Српска вина све више се могу наћи на иностраним тржиштима, попут САД, Јапана, Русије и Немачке, а сваке године понуда која стиже из Србије све је боља и квалитетнија.
То је Танјугу рекао менаџер винарије "Звонко Богдан" Златко Живанић, који додаје да они своја вина извозе у девет европских земаља и САД.
"Винска култура у Србији је у повоју и сваке године је понуда српских вина све боља и квалитетнија. Неколико винарија из Србије извози вино у Америку, Јапан, Немачку, Русију, што је доказ да смо са квалитетом конкурентни на светском тржишту", рекао је Живанић.
Према подацима Привредне коморе Србије (ПКС), просечан род грожђа у Србији износи око 350.000 тона, а ове године због изузетно добрих временских прилика биће и већи, због чега је и берба отпочела раније него претходних.
За разлику од прошле године, када је остварен изузетно низак род од свега 122.489 тоне, ове године виногради су у одличном стању, те се због великог броја сунчаних дана очекује веома добар род, наводе из ПКС.
Пролеће и почетак лета ове године због велике количине падавина, објашњава Живанић, погодно су утицали на раст винове лозе и формирање грозда.
У овој винарији берба је почела на време, 1. септембра, и то са сортом "совињон блан" (саувигнон бланц), а посебну пажњу, истиче, посвећују оптималном одређивању момента бербе.
"Свакодневно се узимају узорци грожђа и на основу процента шећера и киселина, одређује се време бербе. Берба се одвија у раним јутарњим часовима, док температуре нису високе, како би сачували квалитет грожђа", навео је Живанић.
Селекција грожђа као и ограничење приноса, такође, је веома важна за висок квалитет вина.
"Будући принос одређујемо адекватном резидбом, а током вегетације имамо две зелене бербе. То значи скидање гроздова, у циљу регулације приноса, као и постизања максималног квалитета грожђа. Финална селекција се врши током бербе, тако да у винарију долазе само здрави и неоштећени гроздови", рекао је Живанић.
Тек кад се заврши берба и када је сво грожђе, односно шира у танковима, сваки винар ће оценити да ли је задовољан добијеним или није.
"Током бербе сваки винар само не жели кишу, јер онда мора да одлаже бербу, а поред временских услова, имају проблем и са радном снагом, јер већини недостаје она едукована", истакао је Живанић.
Да је Србија погодно тло за узгој грожђа, свакако говоре међународни сајмови вина на којима у последњих пет година, српске винарије освајају прва места.
(Танјуг)