Сатница фриленсера порасла за 40 одсто
Глобална просечна сатница фриленсера порасла је за скоро 40 одсто ове године у поређењу са prеthodnim издањем из јануара 2020. године, показао је Payoneer извештај о глобалном приходу фриленсера.
Извештај компаније Fintech заснован је на истраживању 2.000 фриленсера из више од 100 земаља, међу којима се налазе и земље Балкана и пружа увид у њихово пословање од почетка пандемије.
Док је глобална незапосленост достигла историјски врхунац изазван пандемијом, фриленсери су релативно добро пребродили ситуацију која је настала.
Више од 30 одсто испитаника пријавило је већу потражњу за њиховим услугама од почетка пандемије, док је 45 одсто пријавило да је потражња остала константна без успоравања.
Највећи пораст забележиле су области програмирања, маркетинга и финансија.
Извештај показује да је глобална просечна цена радног сата фриленсера сада 28 долара, што је знатно више од просечних 21 долар, који је приказан у Глобалном извештају о приходима фриленсера за 2020. годину.
С обзиром на то да 40 одсто фриленсера наплаћује више за своје услуге него на почетку пандемије и да потражња наставља да расте, прилика за незапослене да успеју никада није била већа.
Међу земљама на Балкану ситуација је нешто другачија, те према анкетираним испитаницима просечна цена сатнице фриленсера је 21 долар.
Међутим, интересантан податак је да су највишу цену сатнице на овом подручју навели испитаници између 45 и 54 године, која је 26 долара.
Трећина испитаника је навела да има диплому средње школе.
Иако је порастао број жена које улазе у свет фриленсера, плате жена заостају иза њихових мушких колега, а тај јаз расте у последње две године.
Родна разлика у плаћању међу испитаницима истраживања најизраженија је у Северној Америци, где жене пријављују просечну зараду од 37 долара по сату, у поређењу са мушкарцима који су пријавили просечну зараду од 52 долара по сату.
Жене су пријавиле да зарађују мање од мушкараца у сваком региону од 100 испитаних земаља, осим у Јужној Америци, где жене зарађују више од својих мушких колега за четири долара по сату, вероватно под утицајем боље плаћених индустрија које су траженије у овим регионима.
На подручју Балкана просечна зарада по сату за жене је 16 долара, док су испитаници мушког пола навели да је њихова сатница 22 долара.