Потврђен кредитни рејтинг Србије
Чињеница да је бонитетна агенција „Фич рејтингс” у суботу подигла изгледе Србије за побољшање кредитног рејтинга с нивоа „стабилни” на „позитивне” шаље позитиван сигнал инвеститорима,
оценили су за Танјуг аналитичари Рајфајзен банке.Побољшање изгледа је прва позитивна процена реформи домаћег јавног сектора од било које агенције за кредитни рејтинг од када су те реформе покренуте крајем 2014. године, указују експрети из Рајфајзена, и подсећају на то да је „Фич” последњи пут у јануару 2014. године смањио кредитни рејтинг нашој земљи на Б+ са стабилним изгледима.
Не очекујемо да ће сам кредитни рејтинг земље бити подигнут у скорије време, или бар не док агенција не буде сигурна да јавни дуг почиње да пада. Ипак, тај потез „Фича” шаље позитиван сигнал инвеститорима и могао би имати позитиван утицај на курс динара према евру, али само накратко, јер ће сезонски фактори преовладавати, сматрају у Рајфајзену.
По њиховим речима, успешна фискална консолидација смањењем удела јавног дуга у бруто друштвеном производу земље и јачи економски раст могу подупрети подизање кредитног рејтинга Србије.Бонитетна агенција „Фич” је поправила изгледе за побољшање кредитног рејтинга за дугорочно задуживање Србије у домаћој и страној валути са „стабилних” на „позитивне” и потврдила кредитни рејтинг земље на нивоу Б+. По њиховој оцени, поправљању изгледа за побољшање кредитног рејтинга Србије допринели су, пре свега, економски раст бржи од очекиваног, доследно спровођење плана фискалне консолидације и смањење екстерне неравнотеже.
Агенција је такође ревидирала пројекцију раста БДП-а за 2015. навише, с 0,0 одсто на 0,7 процената, док се у 2016. очекује раст од 1,7 одсто. Ревизију пројекција навише извршили су због бржег раста инвестиција и мањег пада финалне потрошње.Као резултат спровођења програма консолидације, фискални дефицит у 2015. биће знатно мањи од иницијално пројектованих 6,3 одсто БДП-а и износиће 4,1 одсто. Оцењује се да ће наставак успешне реализације програма консолидације допринети одрживости јавних финансија.
Д. В.
Поправљено пословно окружење
„Фич” је позитивно оценио и напоре Србије у поправљању пословног окружења, што потврђује и напредак на ранг-листи извештаја Светске банке о условима пословања (Доинг Бусинеш 2016).Као потенцијални ризик виде процес структурних реформи, пре свега у јавном сектору. Одступање од плана о решавању питања стратешких јавних предузећа договореног с ММФ-ом би, по њиховој оцени, могло имати негативан утицај.