ЖЕТВА ХЛЕБНОГ ЖИТА САМО ШТО НИЈЕ ПОЧЕЛА Паори се надају доброј цени; А ЕВО КАКАВ ЋЕ БИТИ ПРИНОС
Уколико не буде кише наредних дана, жетва раних сорти пшенице почеће најкасније током викенда, што је знатно раније него протеклих година, односно за две до три седмице.
У овој жетви род пшенице скидаће се са око 625.000 хектара и очекује се да ћемо је имати због суше само 4,7 до пет тона по хектару, односно да ће овогодишње пшенице бити мало изнад 3,1 милион тона, што је више него довољно за домаће потребе, пошто нам треба око 1,7 милиона тона.
У нову жетву улазимо са најмање 1,5 милиона тона тржишних вишкова пшенице, па ћемо за извоз на страна тржишта, рачунајући овогодишњи род, имати најмање 2,7 тона хлебног зрана.
Берзанска цена старе пшенице тренутно је 23,5 динара без пореза на додатну вредност (ПДВ), односно 25,8 динара са ПДВ-ом. Ратари очекују да се та цена неће задржати када крену први откоси већ да ће нови род бити јефтинији за два-три динара када крене откуп јер се годинама уназад цена пшеница спуштала чим крене жетва.
Задружни савез Војводине није још израчунао колико би требало да вреди нови род пшенице, а ни откупљивачи о цени новог рода се не оглашавају. Само ратари истичи да је тренутна цена пшенице са ПДВ од 25,8 динара најприближнија реалној цени новог хлебног зрна који треба да кошта 30 динара.
Ратар из Инђије Радослав Адамовић казао је за Дневник да би нова пшеница требало да кошта око 30 динара са ПДВ-ом. Земљорадник из Турије Саша Атанасковић додаје да је за пољопривреднике пожељна цена новог рода од 27 до 30 динара са ПДВ-ом.
- Када саберемо подстицаје које смо добили за биљну производњу 18.000 динара по хектару и гориво по субвенционисаној цени и 17.000 динара који су нам обећани за сертификовано семе, килограм новог рода пшнице треба да кошта од 27 до 30 динара - казао је Атанасковић. Напоменуо је да у жетви неће бити великих приноса због суше током марта и априла, већ просечних и испод просека до највише око 5,5 тона по хектару.
Пољопривредник Адамовић нагласио је да на пољима има различите пшенице.
- Ниска цена пшеница прошле године и високи трошкови сетве допринели су да нису сви земољорадници били у финансијској могућности да у потпуности примене агротехничке мере па ће приноси варирати од њиве до њиве. Биће и просечних приноса и знатно испод просека јер је суша допринела да хлебног зрна у овој жетви имамо мање. Да је нормална година и да се очекују приноси од седам тона по хектару, килограм нове пшенице могао би да вреди и 27,5 динара са ПДВ-ом, али пошто ће такве приносе имати малобројни пољопривредници, ново жито треба да буде скупље за два и по динара - 30 динара са ПДВ-ом - казао је Адамовић и додао да ратари који буду имали испод две тоне по хектару неће имати вајде ни да жито кошта стотину динара килограм.
Агроекономски аналитичар из Инфо тима логистика Александар Кутлешић наглашава за Дневник да је тренутно реална цена жита око 26 динара, колико и кошта на Продуктној берзи Нови Сад. Саветује пољопривреднике да ново жито чувају и не продају одмах, већ да сачекају да виде колико ће жита бити у жетви у свету, посебно у Црноморском региону.
- Већ сада се процењује да ће жита у Русији и Украјини бити за 10 до15 милиона тона мање, што је око осам до десет посто светског увоза. Мање пшенице очекује се и у земљама ЕУ. На тржишту као купац очекује се да се појави и Идија, која пет година није увозила пшеницу. То су разлози зашто наши ратари треба да буду стрпљиви и чекују да домаћа пшеница буде скупља јер је Србији позната као извозник тржишних вишкова житарице - навео је Кутлешић.
З. Делић