Нова сушара најбоља гаранција за кооперанте
За породичну фирму „Генеза“ из Кањиже која се бавила трговином, велики развојни изазов представљало је пре две године покретање производње сушеног поврћа.
Пре тога “Генеза” је купила комплекс бивше касарне и инвестирала у модерни дистрибутивни центар, а наредни корак био је инсталирање линије за прераду и сушење лишћарског и коренастог поврћа, за домаће и инострано тржиште.
Управо је у току прерада першуна, а власница и директорка “Генезе” Клара Сечеи Буш истиче да ће ове сезоне прерада износити преко 8.000 тона разног поврћа, а инвестицијом која је у току у нову линију за сушење производни капацитети ће се удвостручити и проширити асортиман.
"До краја године треба да се заврши нова линија за сушење која ће омогућити годишњу прераду око 15.000 тона сировина, разних врста коренастог и лишћарсог поврћа, као и зачинског и лековитог биља. Ова инвестиција је вредна скоро три милиона евра и реализује се захваљујући подршци Фондације „Просперитати“, којом се донацијама и повољним кредитима из Мађарске оснажује економски развој у Војводини", каже Клара Сечеи Буш.
Наша саговорница напомиње да се њихово породично предузеће “Генеза” нашло међу фирмама чији пројекти су добили позитивне оцене и подршку Фондације “Просперитати” за проширење капацитета и да без те остварене подршке не би могли тако брзо да остваре вредно улагање у развој.
"Уствари, у нашем плану је било да у року од пет година изградимо другу сушару, али захваљујући Фондацији “Просперитати” ми убрзавамо развој тако да ћемо улагање реализовати у овој години и нову сушару ставити у функцију. Наредне године већ од априла започећемо прераду сировина са увећаним капацитетима. Сада имамо седам врста сушеног поврћа, а планирамо да асортиман проширимо на 15 производа, можда и више, јер ћемо унети у програм и неке врсте производа у сарадњи са пољоприврендим произвођачима. Договарамо се да обнове производњу лековитог и зачинскиог биља, које су до пре два деценије узгајали на нашим пољима, али без сигурног откупа и без сигурног пласмана људи су тада одустали од те врсте производње. Ми желимо да ту производњу обновимо и уврстимо у наш асортиман и пласирамо на инострано тржиште", објашњава власница и директорка “Генезе”.
Сировине за прераду у “Генезу” су углавном из околине, поготово лишћарска производња, јер по природи те врсте сировина не трпи дуг пут од њиве до сушаре, а коренасто поврће стиже и из удаљенијих места.
"Максимално се трудимо да користимо наше потенцијале, да наше фармере увучемо у производњу, да их навикавамо за ову мало захтевнију производњу, коју сматрам да има перспективу и сигуран пут и за нас и за њих. До сада за овај вид и обим производње сарађујемо са скоро сто фармера, а тај број ће бити значајно увећан, скоро удвостручен у наредном периоду од три године", планира власница и директорка “Генезе”.
"Трудимо се максимално да производимо првокласне производе, што захтева много пажње, много енергије и много пара, како са наше стране тако и од са стране пољопривредних произвођача са којима сарађујемо. Потребна је стална едукација фармера да би и они постигли што бољи резултате у производњи поврћа, јер само од квалитетних сировина можемо произвести првокласни производ и понудимо га тржишту. Сваке године већ током лета планирамо наредну сезону и започињемо уговарање производње, а до краја новембра практично ћемо већ завршити комплетно уговарање производње сировина за наредну годину", очекује Клара Сечеи Буш.
Конкуренције у овом сегменту прехрамбене индустрије има, јер се развија и у другим срединама, не само код нас него и у целој Европи. Клара Сечеи Буш констатује да се и ближем окружењу има доста произвођача, што значи да је конкуренција велика, а то је према њеном мишљењу позитивно, јер подстиче сваког произвођача да ради још више и остварује што бољи квалитет, да буде још ефикаснији у свом пословању и кроз то да буду сви конкурентнији и успешнији на тржишту.
"Извозимо у све земље Европе, чак и на америчко тржиште и руско тржиште, а циљ нам је следеће године да наши производи нађу место и на тржишту Далеког Истока. Истовремено не запостављамо и део послова у трговини за снабдевање сировинама наше прехрамбене индустрије. Тај део пословања нам је изузетно битан јер једино тако можемо на чврстим ногама да стојимо. Део пословања у трговини нам иде релативно добро, мада, нама власницима никад није довољно добро, али имамо веома добру и успешну екипа који сваке године успева да развија трговину и повећава обим продаје", сазнајемо од саговорнице.
Кампања на преради и сушењу поврћа је сезонског карактера, па се у сезони преради у “Генези” упошљава 50 до 70 људи, а са завршетком нове сушаре биће потребе за упошљавање још 15 до 20 радника. Међутим, Клара Сечеи Буш напомиње да им све више ствара проблем одлазак наших младих људи у иностранство и због тога је све теже наћи одговарајуће стручне људе за производњу, али она се искрено нада да ће и млади људи наћи своје место у погонима “Генезе”.
"Водимо рачуна да се они добро осећају и нађу своју рачуницу, да не морају отићи из Кањиже. Свима нама је битно да наша општина остаје млада, перспективна и продуктивна, а то можемо заједно само са младима да остваримо, па је циљ да их задржимо", каже Клара Сечеи Буш.
Милорад Митровић