Војвођанском здравству два врхунска апарата за зрачење
Одбор извршних директора Светске банке одобрио је Србији три зајма у укупном износу од 225,7 милиона евра. Од те суме у Војводину треба да дође 25 милиона.
Новац је намењен за здравство, односно набавку и инсталирање два линеарна акцелератора и уређај за томографију. Поменути апарати за зрачење, кажу у Светској банци, унапредиће лечење оболелих од канцера.
Највише новца намењено је за управљања јавним расходима, побољшање ефикасности и финансијске одрживости јавних комуналних предузећа у области енергетике и саобраћаја, и унапређење јавног здравља становника Србије.
Запослени у јавној управи у Србији добијаће исту плату за исти посао. Јавна предузећа, попут ЕПС-а, „Србијагаса” и „Железница Србије” смањиће трошкове а повећаће приходе. Истоврмено ће 70.000 домаћинстава добити подршку кроз програм за кориснике који не могу да плаћају рачуне за струју. То су резултати које Светска банка очекује од поменута три зајма, наводи се у саопштењу.
Осим тога, 2,8 милиона клијената банке Поштанска штедионица и Влада имаће користи од реформе и бољег функционисања државних финансија.
Први од три пројекта – „Други зајам за развојну политику у области јавних расхода и јавних комуналних предузећа”, вредан је 160,6 милиона евра. Новац ће се кристити за подизање ефикасности и продуктивности јавне потрошње те трансформацију сектора енергетике и саобраћаја. Код управљање јавним расходима, главни проблем је како унапредити квалитет јавних услуга а да се при томе јавна потрошња држи под контролом.
Део новца иде за рационализацију обрачуна плата у јавном сектору. О томе колико је систем плата у јавном сектору компликован најбоље говоре бројке. Плате регулише 16 закона, има 18 основица за обрачун и 600 коефицијената.
Новцем Светске банке замениће га једноставнији систем, и то један закон, 13 платних група и девет платних разреда.
Други зајам Светске банке за развојну политику у области јавних расхода и јавних комуналних предузећа помоћи ће да ЕПС приближи цене електричне енергије тржишним. „У Србијагасу” предвиђено је повећање стопе наплате рачуна на 87 одсто. У сектору саобраћаја подржаће се реформе и железничког и путничког.
Пројекат јачања државних финансијских институција, вредан 40,1 милиона евра, великим делом ће бити усмерен на банку Поштанска штедионица. Циљ је да се буџетски трошкови сведу на најмању могућу меру, унапреди пословање и да се развије стратегија за решавање ненаплативих кредита. Боља наплата НПЛ-а се односи на све државне финансијске инситутције. Пројектом ће се подржати даље јачање надзора Министарства финансија над њима.
Д. Вујошевић