Штрајкови приморавају авио компаније да отказују хиљаде летова широм Европе
ЕВРОПА: Штрајкови и недостатак особља приморавају авио-компаније да отказују хиљаде летова и тако изазивају вишесатна чекања на главним аеродромима, чиме угрожавају прво потенцијално успешно лето након затварања због ковида.
То је довело до гашења радних места и смањења плата, па особље запослено у авио-индустрији од пилота до руковаоца пртљагом тражи да им се значајно повећају плате и побољшају услови рада, преноси Ројтерс.
Тако је скандинавска авио-компанија САС, која је била принуђена да откаже 201 лет или 64 одсто од укупног распореда, саопштила је данас да штрајк пилота, који траје 11. дан, озбиљно угрожава финансијску стабилност компаније.
Уз то САС и синдикати не успевају да се договоре о плану спасавања авио-компаније, па тако ни о прекиду штрајка већине пилота.
Особље немачке Lufthanze позвало је авио-компанију да прекине са "глупирањем о смањењу трошкова".
Lufthanza је одбила да коментарише писмо, иако се њен извршни директор извинио запосленима и клијентима крајем јуна, рекавши да је авио-компанија "отишла предалеко у смањењу трошкова".
Кабинско особље компаније Рајанер са седиштем у Шпанији планира да штрајкује још 12 дана у јулу, саопштили су синдикати.
Аеродроми и авио-компаније се боре да запосле више радника, али кажу да је нарочито тешко наћи заинтересоване за физички захтеван и релативно ниско плаћен посао на аеродромима који се често налазе ван града.
Истовремено се напомиње да обука новозапослених и добијање безбедносне дозволе за рад на аеродромима трају месецима.
Ројтерс наводи да аеродроми Шарл де Гол и Орли у Паризу треба да попуне 4.000 радних места углавном у делу који се тиче безбедности, одржавања и малопродаје путовања.
Синдикати тврде да је на аеродрому Шарл де Гол током пандемије отпуштено више од 20.000 људи.