Синдикати, послодавци: Мере значајне, треба их допунити и прилагодити
БЕОГРАД: Мере подршке привреди су значајне, али би требало додатно сагледати стање у свим секторима,допунити мере и прилагодити их стању у коме се предузећа налазе, сматрају представници синдиката и послодаваца.
Они скрећу пажњу да неки сектори кризу услед пандемије подносе без већих проблема, а нека предузећа су потпуно десеткована, те свима није потребна иста подршка и сматрају да би требало размотрити да помоћ више буде усмерена ка онима који су више погођени.
Председник Савеза самосталних синдиката Србије (SSSS) Љубисав Орбовић сматра да су мере Владе Србије добро осмишљење и да ће помоћи грађанима и привреди, јер је приликом њиховог креирања вођена брига о запосленима у микро, малим и средњим преузећима.
“После два месеца, колико многа предузећа нису радила, запослени ће моћи да се врате послу у потпуности и да економски не буду угрожени, што је била велика опасност, јер су ове мере пре свега помогле да не дође до великог отпуштања”, рекао је Орбовић Танјугу.
Орбовић указује да би на неки додатни сет мера државе требало сачекати док тренутне мере “не уђу у пуну функцију”.
“До сада још скоро ништа није добијено, значи тек почетком маја ће почети да се делује са тим средствима и када се виде први ефекти тих мера, онда ће моћи да се говори о неким другим мерама и бригу усмерити према појединим гранама које су највише угрожене, као што је туризам”, оценио је Орбовић.
Указује да се већ сада размишља о томе, јер се, наводи, деле нови ваучери државе за одмор у Србији, што ће, такође, покренути привреду, а сматра да би на нови могући сет мера требало сачекати два или три месеца.
Гране којима ће бити додатна помоћ, додаје Орбовић, осим туризма и угоститељства, јесу сви облици саобраћаја, али и многе друге гране које нису директно погођене, међутим, повезане су са другим.
“Када једна грана не ради, онда се то пребацује и на следећу грану. Значи угоститељство, туризам и саобраћај су најугроженије у овом моменту”, каже Орбовић.
Упитан да ли ће и јавни сектор и предузећа захтевати помоћ државе, каже да је и о томе прерано размишљати.
“У овом моменту, за ова највећа предузећа неће бити потреба за тиме, а шта ће се дешавати у будућности то сада зависи како ћемо се и којом брзином вратити на тржиште. То не зависи само од нас, него од светске привреде, јер је привреда у целом свету повезана”, истиче Орбовић
Председник УГС „Независност“ Зоран Стојиљковић каже за Танјуг да су у мере подршке привреди Србије „значајан пакет“ помоћи и да се 5, 1 милијада евра може сматрати практично првим антикрзним аранжманом који мозе бити довољан, ако криза не потраје.
„Ако криза потраје дуже, а сви су сигнали да ће рецесија прећи у кризу, и да ће европска привреда падати и до двоцифреног броја може нам се десити да се средства исрцпе и након три месеца и онда да се суочимо са још озбиљнијим проблемима“, упозорава Стојиљковић.
Наводи да ће у том слуцају бити неопходан нови пакет мера, можда и пре лета.
Истиче да се критике тог синдиката односе на то да је помоћ привреди одређена прилично неселективно, краткорочно и да није довољно добро таргетирана.
„Зашто би престали да плаћају рачуне, на пример у јавним предузећима или неким предузећима која још то могу да изнесу и зашто бисмо се једнако односили према онима чији промет у овој ситуацији неће пасти испод 10 одсто у односу на prеthodnu годину. Застсо би се бенефити за неке гране попут угоститељства ограничавали на три месеца, уместо обезбедила помоћ током целе године…“, запитао је Стојиљковић.
Он је сматра да би фирмама које имају пад промета више од 30 или 40 одсто требало отписати плаћање пореза и доприноса
Цини ми се да има простора за разговор око тога
Сматра и да мера помоћи са 100 евра грађанима могла да се реализује другачије односно да се, примера ради, преусмери на одређене категорије- децу, затим осигурање за случај незапослености, онима који примају социјалну помоћ…
Наводи и да је евидентно да ће се грађани устежати од сваке врсте потрошње која није нужна, да ћемо се суочити са смењеном понудом, и тиме да се нико неће усуђивати да улаже у ширење производње и инвестиције…
Ове мере неће бити довољне на дужи период и мишљења смо да ће бити неопходан додатан пакет мера још пре лета, јер ће се онда тек видети последице“, истиче Стојиљковић.
Почасни председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић каже да је став Уније да би ефикасније било да се грађанима уместо 100 евра поделе ваучери који би се користили за куповину домаће робе и плаћање домаћих услуга.
Истиче да се у у протеклом периоду показало да многе фирме у време ванредних околности раде боље него што су радиле пре пандемије и да немају проблема са смањењем активност, а да су неке, насупрот томе затворене, неке бележе пад промета и активности…
„Подршка првреди би имајући то у виду требало да буде различита и није у реду да помоћ добијају и једини и други, треба направити разлику“, каже саговорник Танјуга.
Атанацковић истиче да би можда требало још мало сачекати и онда направити скрининг тога шта се дешава и шта се дешавало у привреди, па онда додатно одредити мере и подршку већим делом дати онима који су највише погођени.
Наводи као пример металски сектор где су многи имали уговорене извозе који се нису реализовали, а многи су чак остали и без сировина.