Расте број огласа за посао, а смањује се број кандидата
Уз увођење савремених облика комуникације и промену начина живота, потрага за послом одавно више није само одлазак у просторије Националне службе за запошљавање, препорука познаника или оглас у дневној штампи.
Наиме, бржи приступ информацијама о томе где има слободних радних места, шта се од кандидата тражи и који се услови нуде неретко значи и бити први који ће конкурисати на расписани оглас па је то и разлог што млади људи, а све више и они мало старији, посао траже путем интернета.
Понуда послова путем интернета узела је маха, а да је тако, потврда је и прошлогодишњи број огласа који су били објављени на сајту за запошљавање „Poslovi.infostud”, који у том послу има богато и дуго искуство. Како кажу у „Инфостуду”, расте и број огласа за посао и број кандидата који су конкурисали на неку од расписаних позиција, док је број просечних пријава у благом паду.
Тако је, по подацима тог сајта, током прошле године више од 225.000 кандидата имало шансу да се запосли на готово 50.000 расписаних позиција, а на један оглас просечно је конкурисало 65 кандидата. У „Инфостуду” указују на то да је лане, у односу на 2018. годину, било 14 одсто више огласа за посао, те да је приметно већи број огласа који је био намењен особама с инвалидитетом. Од укупуног броја огласа расписаних прошле године, проценат оних за радна места на којима је тражен ангажман особа с инвалидидетом достигао је осам одсто, док је расписаних огласа 30 одсто више. Наиме, особе с инвалидитетом су 2018. године могле конкурисати на 2.845 огласа, док их је прошле године било 3.693. И док је број огласа за посао растао, нема већих промена у односу на prеthodnе године када је реч о најтраженијим кадровима. Највише огласа било је расписано за кадрове из области трговине/продаја, ИТ сектора, машинства, администрације и електротехнике, а најтраженије позиције биле су за радно место продавца, комерцијалисте, возача, магационера и телефонског оператера.
Нема већих промена у томе које струке и занимања лакше долазе до радног места, односно где послодавци остају кратких рукава. И прошле године веома тражена била су занатска занимања, а недостајало је фризера, столара, месара, пекара, металостругара и фарбара. Веома су тражени и кадрови из ИТ сектора и послодавци муку муче да их нађу. Прошле године су најтраженије позиције у ИТ сектору биле: JavaScript Developer, Јава Developer, ПХП Developer, .NET Developer и ИТ Хелп Деск / Support.
Највише расписаних огласа прошле године било је резервисано за оне који су завршили средњу стручну школу – послодавци су у више од 57 одсто огласа тражили управо кандидате који имају тај степен образовања и врсту стручности. За позиције за које је потребна висока или виша стручна спрема било је расписано нешто мање од 40 одсто огласа, а од те бројке је око 11 одсто огласа било намењено кандидатима с мастер дипломама. Од укупног броја објављених огласа за посао током прошле године најмање их је било је за радна места за које је била потребна само основна школа – три одсто.
На сајту „Poslovi.infostud” има и огласа на страним језицима, а прошле године они су чинили 24 одсто укупног броја расписаних огласа. Највише огласа било је расписано на енглеском језику, а следе они на на немачком, мађарском и руском.
Д. Млађеновић