Raste broj oglasa za posao, a smanjuje se broj kandidata
Uz uvođenje savremenih oblika komunikacije i promenu načina života, potraga za poslom odavno više nije samo odlazak u prostorije Nacionalne službe za zapošljavanje, preporuka poznanika ili oglas u dnevnoj štampi.
Naime, brži pristup informacijama o tome gde ima slobodnih radnih mesta, šta se od kandidata traži i koji se uslovi nude neretko znači i biti prvi koji će konkurisati na raspisani oglas pa je to i razlog što mladi ljudi, a sve više i oni malo stariji, posao traže putem interneta.
Ponuda poslova putem interneta uzela je maha, a da je tako, potvrda je i prošlogodišnji broj oglasa koji su bili objavljeni na sajtu za zapošljavanje „Poslovi.infostud”, koji u tom poslu ima bogato i dugo iskustvo. Kako kažu u „Infostudu”, raste i broj oglasa za posao i broj kandidata koji su konkurisali na neku od raspisanih pozicija, dok je broj prosečnih prijava u blagom padu.
Tako je, po podacima tog sajta, tokom prošle godine više od 225.000 kandidata imalo šansu da se zaposli na gotovo 50.000 raspisanih pozicija, a na jedan oglas prosečno je konkurisalo 65 kandidata. U „Infostudu” ukazuju na to da je lane, u odnosu na 2018. godinu, bilo 14 odsto više oglasa za posao, te da je primetno veći broj oglasa koji je bio namenjen osobama s invaliditetom. Od ukupunog broja oglasa raspisanih prošle godine, procenat onih za radna mesta na kojima je tražen angažman osoba s invalididetom dostigao je osam odsto, dok je raspisanih oglasa 30 odsto više. Naime, osobe s invaliditetom su 2018. godine mogle konkurisati na 2.845 oglasa, dok ih je prošle godine bilo 3.693. I dok je broj oglasa za posao rastao, nema većih promena u odnosu na prethodne godine kada je reč o najtraženijim kadrovima. Najviše oglasa bilo je raspisano za kadrove iz oblasti trgovine/prodaja, IT sektora, mašinstva, administracije i elektrotehnike, a najtraženije pozicije bile su za radno mesto prodavca, komercijaliste, vozača, magacionera i telefonskog operatera.
Nema većih promena u tome koje struke i zanimanja lakše dolaze do radnog mesta, odnosno gde poslodavci ostaju kratkih rukava. I prošle godine veoma tražena bila su zanatska zanimanja, a nedostajalo je frizera, stolara, mesara, pekara, metalostrugara i farbara. Veoma su traženi i kadrovi iz IT sektora i poslodavci muku muče da ih nađu. Prošle godine su najtraženije pozicije u IT sektoru bile: JavaScript Developer, Java Developer, PHP Developer, .NET Developer i IT Help Desk / Support.
Najviše raspisanih oglasa prošle godine bilo je rezervisano za one koji su završili srednju stručnu školu – poslodavci su u više od 57 odsto oglasa tražili upravo kandidate koji imaju taj stepen obrazovanja i vrstu stručnosti. Za pozicije za koje je potrebna visoka ili viša stručna sprema bilo je raspisano nešto manje od 40 odsto oglasa, a od te brojke je oko 11 odsto oglasa bilo namenjeno kandidatima s master diplomama. Od ukupnog broja objavljenih oglasa za posao tokom prošle godine najmanje ih je bilo je za radna mesta za koje je bila potrebna samo osnovna škola – tri odsto.
Na sajtu „Poslovi.infostud” ima i oglasa na stranim jezicima, a prošle godine oni su činili 24 odsto ukupnog broja raspisanih oglasa. Najviše oglasa bilo je raspisano na engleskom jeziku, a slede oni na na nemačkom, mađarskom i ruskom.
D. Mlađenović