Отворена нова радна места у Србији уз подршку Норвешке
БЕОГРАД: У Србији је запослено 37 особа из теже запошљивих група становништва након похађања стрчних обука и пракси, уз подршку Краљевине Норвешке преко пројекта "Норвешка за вас - Србија".
Шест пројеката укупне вредности од око 75.000 евра спровеле су општине Алексинац, Бабушница, Бела Паланка, Мионица, Сјеница и Трговиште, од маја 2019. до новембра 2020, саопштено је из Канцеларије Уједињених нација за пројектне услуге (УНОПС).
Циљ Јавног позива локалним самоуправама за спровођење стручних обука у складу са локалним акционим плановима за запошљавање био је повећање запошшљивости рањивих и теже запошљивих група становништва кроз унапређење њихових знања и вештина и допринос смањењу неусклађености између понуде и тражње на тржишту рада.
“Веома ми је драго да видим да је Norvеddka подржала обуке за 99 корисника од којих је запослено 37, нарочито током ове године, када је пандемија ковид-19 негативно утицала на тржиште рада", рекао је амбасадор Краљевине Норвешке Јорн Еуген Јелстад.
Истиче да су упркос околностима и уз велику подршку партнера из УНОПС-а успели да обезбеде послове у шест општина у Србији.
"Кроз унапређење различитих вештина - од страних језика, ИТ, међуљудских вештина и комуникације, до првог стажирања - сви наши корисници махом са нижим образовањем, млади, старији од 50 година, примаоци социјалне помоћи, Роми и дуготрајно незапослени, побољшали су знатно своју позицију на тржишту рада у Србији”, додаје Јелстад .
За спровођење ових пројеката, Норвешка издвојила је 60.000 евра, док су локалне самоуправе учествовале са око 15.000 евра.
Милица Дошеновић, в.д. менаџера пројекта "Норвешка за вас - Србија", посебно је задовољна што су жене чиниле више од 65 одсто полазника стручних обука.
Пројекат “Норвешка за вас - Србија” има за циљ да допринесе равномерном друштвено-економском развоју у Србији кроз повећање могућности запошљавања, посебно рањивих и маргинализованих група, подршку социјалној кохезији, унапређење локалне инфраструктуре, подршку интеграцијама Србије у Европску унију и јачање информационе безбедности Владе Србије.
Пројекат је учествовао и у јачању здравственог система за одговор на пандемију ковид-19. Пројекат финансира Краљевина Норвешка са 8,7 милиона евра, а активности на терену спроводи УНОПС.