Одложено банкротство "Слобода апарата"
ЧАЧАК: На првом поверилачком рочичту над стечајним дужником "Слобода апарати", одржаном данас у Привредном суду у Чачку, није се гласало о банкротству фабрике јер су у судници били представници поверилаца који имају укупно 49,85 одсто вероватних потраживања, а за одлучивање је по закону потребно бар 50 одсто.
Стечајни судија Данка Мајсторовић рекла је да се оставља рок од 90 дана за евентуално достављање плана реорганизације, а уколико се то не догоди Суд ће прогласити банкротство.
Повереник стечајног управника, Алексије Калуђеровић, представио је основне чињенице из извештаја о економско - финансијском положају "Апарата", који су ушли у процедују за стечај на предлог Министарства привреде пред крај прошле године, а због непрекидне блокаде рачуна од 1.097 дана у износу од 335 милиона динара.
Калуђеровић је подсетио да је фабрика почела да производи апарате за домаћинство 1958, да је постизала најбоље резултате после почетка осамдесетих, али је у бомбардовању 1999. претрпела материјалну штету од 81 милиона долара и 2005. прекинула производњу.
Покушај реструктурирања 2009. био је неуспешан, да би ликвидациона вредност објеката затим била процењена на 264,5 милиона динара, вредност земљишта на 3,9 милиона, а опреме 30 милиона.
Укупно, уз још неке некретнике, каже Калуђеровић, ликвидациона вредност фирме је 313 милиона динара, уз опаску да је већи део под теретом заложних поверилаца, а за намирење осталих поверилаца по одбитку трошкова и обавеза остаће 105 милиона.
"Истовремено, обавезе Апарата износе 1,452 милијарди динара", казао је Калуђеровић.
Он додаје да је највећи поверилац војна компанија "Слобода" са 636 милиона динара, али и Пореска управа (237 милиона), Електродистрибуција у Чачку (200). те бивши радници за чијих 14 плата дуг износи 175 милиона динара.
Калуђеровић је на рочишту навео да је после покретања стечаја отворен рачун ради намирења трошкова поступка, али га је Пореска управа одмах блокирала са 120.000 динара због неплаћених доприноса на зараде двојице запослених, који су последњи остали у колективу.
"Такође, Пореска управа прети нам новом блокадом, сада на 16 милиона динара, наводећи да је то ПДВ на мањак који је утврђен приликом пописа. Тада је установљено да недостаје материјала за 25 милиона, роба за 28 и недовршених производа за 27 милиона динара, патако укупни достиже 82 милиона динара", наводи Калуђеровић.
На рочишту је иначе за за председника Скупштине поверилаца изабран радник Радисав Гавриловић, а у Одбор поверилаца Суд је именовао представнике Пореске управе, Електродистрибуције, града Чачка Управе за локалну пореску асдминистрацију, Водовода и републичког Фонда за развој.