Odloženo bankrotstvo "Sloboda aparata"
ČAČAK: Na prvom poverilačkom ročičtu nad stečajnim dužnikom "Sloboda aparati", održanom danas u Privrednom sudu u Čačku, nije se glasalo o bankrotstvu fabrike jer su u sudnici bili predstavnici poverilaca koji imaju ukupno 49,85 odsto verovatnih potraživanja, a za odlučivanje je po zakonu potrebno bar 50 odsto.
Stečajni sudija Danka Majstorović rekla je da se ostavlja rok od 90 dana za eventualno dostavljanje plana reorganizacije, a ukoliko se to ne dogodi Sud će proglasiti bankrotstvo.
Poverenik stečajnog upravnika, Aleksije Kaluđerović, predstavio je osnovne činjenice iz izveštaja o ekonomsko - finansijskom položaju "Aparata", koji su ušli u proceduju za stečaj na predlog Ministarstva privrede pred kraj prošle godine, a zbog neprekidne blokade računa od 1.097 dana u iznosu od 335 miliona dinara.
Kaluđerović je podsetio da je fabrika počela da proizvodi aparate za domaćinstvo 1958, da je postizala najbolje rezultate posle početka osamdesetih, ali je u bombardovanju 1999. pretrpela materijalnu štetu od 81 miliona dolara i 2005. prekinula proizvodnju.
Pokušaj restrukturiranja 2009. bio je neuspešan, da bi likvidaciona vrednost objekata zatim bila procenjena na 264,5 miliona dinara, vrednost zemljišta na 3,9 miliona, a opreme 30 miliona.
Ukupno, uz još neke nekretnike, kaže Kaluđerović, likvidaciona vrednost firme je 313 miliona dinara, uz opasku da je veći deo pod teretom založnih poverilaca, a za namirenje ostalih poverilaca po odbitku troškova i obaveza ostaće 105 miliona.
"Istovremeno, obaveze Aparata iznose 1,452 milijardi dinara", kazao je Kaluđerović.
On dodaje da je najveći poverilac vojna kompanija "Sloboda" sa 636 miliona dinara, ali i Poreska uprava (237 miliona), Elektrodistribucija u Čačku (200). te bivši radnici za čijih 14 plata dug iznosi 175 miliona dinara.
Kaluđerović je na ročištu naveo da je posle pokretanja stečaja otvoren račun radi namirenja troškova postupka, ali ga je Poreska uprava odmah blokirala sa 120.000 dinara zbog neplaćenih doprinosa na zarade dvojice zaposlenih, koji su poslednji ostali u kolektivu.
"Takođe, Poreska uprava preti nam novom blokadom, sada na 16 miliona dinara, navodeći da je to PDV na manjak koji je utvrđen prilikom popisa. Tada je ustanovljeno da nedostaje materijala za 25 miliona, roba za 28 i nedovršenih proizvoda za 27 miliona dinara, patako ukupni dostiže 82 miliona dinara", navodi Kaluđerović.
Na ročištu je inače za za predsednika Skupštine poverilaca izabran radnik Radisav Gavrilović, a u Odbor poverilaca Sud je imenovao predstavnike Poreske uprave, Elektrodistribucije, grada Čačka Uprave za lokalnu poresku asdministraciju, Vodovoda i republičkog Fonda za razvoj.