Нови пројекти са Русијом, план диспречерски центар за возове
БЕОГРАД: Потпредседница Владе и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић и амбасадор Руске Федерације Александар Чепурин сложили су се на данашњем састанку да има простора да се додатно прошири сарадња две земље, а да су постојећи заједнички пројекти најбољи доказ добре сарадње две земље.
Амбасадор Чепурин који је је упознао је Михајловићеву о актуелним подацима о порасту трговинске размене две земље, планираним инвестицијама руских компанија, оценио је да у области грађевинарства, инфраструктуре и нових технологија има простора за проширење сарадње.
“Русија је прешла у нову етапу развоја, после више од деценије напредовања економије. Желимо да креирамо више квалитетних радних места и индустрију по мери 21. века и верујемо да постоје велике могућности за сарадњу са Србијом“, рекао је он навео да Русија унапређује економску сарадњу и са другим земљама региона, укључујући Хрватску и Босну и Херцеговину.
Уз честитке Чепурину због започете велике инвестиције НИС-а у Панчеву у изградњу постројења "Дубока прерада" , потпредседница владе истакла је како су Србији веома значајни искуство и технологија коју Руска Федерација поседује у области железнице и да жели да ту добру сарадњу додатно унапреди.
" Србији је потребан нови, модеран диспечерски центар и верујем да и на том пројекту можемо наставити успешну сарадњу са руском компанијом РЖД”, рекла је Михајловић.
На састанку је оцењено, како се наводи у саопштењу из кабинета Зоране Михајловићв, да ће реконструкција деонице барске пруге, од Ресника до Ваљева, која се реализује из руског кредита, бити завршена у уговореном року, половином новембра. Заједнички план српске и руске стране је и да до краја године почну радови на модернизацији отворене пруге на деоници Стара Пазова-Нови Сад, где су већ почели радови на тунелима и вијадуктима.
Потпредседница Владе је амбасадору Чепурину поклонила традиционални српски појас - ручни рад који презентује српску културну баштину и који су израдиле жене са села, у оквиру заједничке иницијативе Координационог тела за родну равноправност, НАЛЕД-а и Етно-мреже „Упослимо 1.000 жена у руралним подручјима“.