Немачка губи економску моћ: Скупа енергија, пуно старих, мало радника...
МИНХЕН: Немачка губи економску моћ, поред осталог и зато што има проблем са све старијим друштвом и недовољним бројем радника, а одустајање од гаса, нафте и угља утиче на раст цена енергије, саопштено је након истраживања минхенског универзитета.
Наводи се да се уместо најављиване рецесије очекује мали привредни раст од 0,3 одсто, јер је зима била блага, а потрошња енергије мања од очекиване, пренео је Дојче Веле.
Економски пад у зимској половини 2022/23. вероватно је био мањи него што се страховало у јесен, рекао је професор на Ифо институту за економска истраживања на Универзитету у Минхену Тимо Волмерсхојзер.
Ифо институт припада групи од четири водећа немачка економска истраживачка института који два пута годишње за владу припремају прогнозу привредног развоја, а овог пролећа придружио им се и један истраживачки институт из Аустрије.
Њихова предвиђања су важна за процену пореза, а самим тим и за креирање савезног буџета.
Волмерсхојзер напомиње да индустрија има много наруџбина, иако општи услови нису повољни за пословање.
Трајни проблеми са испоруком полупроизвода, екстремни скокови цена енергената и мањак радника, смањили су производне могућности немачке привреде и спречили снажнији раст бруто домаћег производа, набраја минхенски професор.
Стручњаци за 2024. годину очекују раст од 1,5 одсто, али то је још прилично несигурна процена, јер је много непознаница и додају да геополитичке напетости или ниске температуре могу у сваком тренутку поново да изазову раст цена.
Опасност од несташице гаса наредне зиме још увек постоји, каже Волмерсхојзер.
Поручује да средњорочне прогнозе нису ружичасте.
Према нашим проценама, просечна стопа раста немачке привреде биће тек око пола одсто крајем деценије, најављује професор.