НА ТРЖИШТУ РАДА НЕМА ДОВОЉНО РАДНИКА Најтраженији послови у трговини, администрацији, ИТ сектору, угоститељству; Ево где је НАЈВИШЕ СЛОБОДНИХ РАДНИХ МЕСТА
На питање да ли у Србији недостају радници или радна места на којима би они радили тешко да се може одговорити прецизно, али је извесно да слободних радних места има и да је потрага и за радницима и за запослењем - стална.
А посао се оглашава или тражи на много начина - усмено, преко огласа или интернета, па ко шта воли. Радно место се тражи или посао нуди и тако што се то оглашава на аутобуским станицама, бандерама... тако што је неко чуо да неком треба радник, али све више и све чешће радно место се оглашава и тражи преко сајтова специјализованих за ту врсту понуде - на којима се може наћи понуда за попуњавање слободних радни места у целој земљи - од најједноставнијих до веома сложених, за које је потребно искуство, али и оних за које није...
Дакле, слободних радних места има, има и оних који посао траже, а да ли ће неко кренути на посао или ће наставити да га тражи зависи од много чега - степена стручности, врсте квалификације, искуства, знања, понуде послодавца... Када се погледају сајтови на којима се оглашавају слободна радна места јасно је да посла има и да је најчешће реч о струкама које највише и недостају - занатске, из ИТ сектора, те у области трговине и угоститељства. Радници тих струка су веома тражени, потреба за њима не јењава, а исти или слични огласи могу се наћи на готово свим сајтовима специјализованим за ту врсту понуде и дневно се на њима нађе и неколико хиљада огласа.
По речима пи-ар менаџера сајта Послови.Инофостуд Милоша Туринског највећа понуда послова је у Београду, а потом Новом Саду, Нишу, Крагујевцу и Суботици.
- На нашем сајту овог тренутка налази се неколико хиљада огласа за посао, а највише слободних радних места је, наравно, у највећим градовима - каже Турински. - Тако је тренутно за радна места у Београду оглашено око 2.000 огласа, у Новом Саду око 500, Нишу 260, Крагујевцу и Суботици нешто више од 200.
Највећа је потражња за радницима у трговини, администрацији, ИТ сектору, областима електротехнике и машинства и ту већ дуго нема никакве промене јер је потреба за радницима те струке већ дуже у врху. Слично је и кад су у питању дефицитарни кадрови, пре свега у угоститељству, али и кад се говори о радницима занатских струка – кувар, конобар, возач, аутолимар, аутолакирер, фризер... јер они стално недостају и увек има непопуњених радних места.
По његовим речима, највећа измена радника је у трговини и зато су за та радна места и огласи чести, дефицитарне позиције готово никад се не затварају, односно стално се тражи радник више, али и да, с друге стране, има и ситуација да се на неко радно место не јави нико или буде свега неколико пријава.
Милош Турински истиче да је последњих неколико година све мање кандидата који конкуришу на огласе објављене на њиховом сајту
- Просечан број пријава кандидата по огласу на нашем сајту опада - крајем 2020. године просек је био преко 100 кандидата по огласу, док се прошле године, а тако је и ове, просечно по огласу пријава око 50 кандидата - каже Турински.
- То, с једне стране, показује да на тржишту рада, генерално, нема довољно радника, али и то да је понуда послова мења у да је избор за оне који траже посао из године у годину све већи.
Д. Млађеновић
Фото: Дневник