NA TRŽIŠTU RADA NEMA DOVOLJNO RADNIKA Najtraženiji poslovi u trgovini, administraciji, IT sektoru, ugostiteljstvu; Evo gde je NAJVIŠE SLOBODNIH RADNIH MESTA
Na pitanje da li u Srbiji nedostaju radnici ili radna mesta na kojima bi oni radili teško da se može odgovoriti precizno, ali je izvesno da slobodnih radnih mesta ima i da je potraga i za radnicima i za zaposlenjem - stalna.
A posao se oglašava ili traži na mnogo načina - usmeno, preko oglasa ili interneta, pa ko šta voli. Radno mesto se traži ili posao nudi i tako što se to oglašava na autobuskim stanicama, banderama... tako što je neko čuo da nekom treba radnik, ali sve više i sve češće radno mesto se oglašava i traži preko sajtova specijalizovanih za tu vrstu ponude - na kojima se može naći ponuda za popunjavanje slobodnih radni mesta u celoj zemlji - od najjednostavnijih do veoma složenih, za koje je potrebno iskustvo, ali i onih za koje nije...
Dakle, slobodnih radnih mesta ima, ima i onih koji posao traže, a da li će neko krenuti na posao ili će nastaviti da ga traži zavisi od mnogo čega - stepena stručnosti, vrste kvalifikacije, iskustva, znanja, ponude poslodavca... Kada se pogledaju sajtovi na kojima se oglašavaju slobodna radna mesta jasno je da posla ima i da je najčešće reč o strukama koje najviše i nedostaju - zanatske, iz IT sektora, te u oblasti trgovine i ugostiteljstva. Radnici tih struka su veoma traženi, potreba za njima ne jenjava, a isti ili slični oglasi mogu se naći na gotovo svim sajtovima specijalizovanim za tu vrstu ponude i dnevno se na njima nađe i nekoliko hiljada oglasa.
Po rečima pi-ar menadžera sajta Poslovi.Inofostud Miloša Turinskog najveća ponuda poslova je u Beogradu, a potom Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu i Subotici.
- Na našem sajtu ovog trenutka nalazi se nekoliko hiljada oglasa za posao, a najviše slobodnih radnih mesta je, naravno, u najvećim gradovima - kaže Turinski. - Tako je trenutno za radna mesta u Beogradu oglašeno oko 2.000 oglasa, u Novom Sadu oko 500, Nišu 260, Kragujevcu i Subotici nešto više od 200.
Najveća je potražnja za radnicima u trgovini, administraciji, IT sektoru, oblastima elektrotehnike i mašinstva i tu već dugo nema nikakve promene jer je potreba za radnicima te struke već duže u vrhu. Slično je i kad su u pitanju deficitarni kadrovi, pre svega u ugostiteljstvu, ali i kad se govori o radnicima zanatskih struka – kuvar, konobar, vozač, autolimar, autolakirer, frizer... jer oni stalno nedostaju i uvek ima nepopunjenih radnih mesta.
Po njegovim rečima, najveća izmena radnika je u trgovini i zato su za ta radna mesta i oglasi česti, deficitarne pozicije gotovo nikad se ne zatvaraju, odnosno stalno se traži radnik više, ali i da, s druge strane, ima i situacija da se na neko radno mesto ne javi niko ili bude svega nekoliko prijava.
Miloš Turinski ističe da je poslednjih nekoliko godina sve manje kandidata koji konkurišu na oglase objavljene na njihovom sajtu
- Prosečan broj prijava kandidata po oglasu na našem sajtu opada - krajem 2020. godine prosek je bio preko 100 kandidata po oglasu, dok se prošle godine, a tako je i ove, prosečno po oglasu prijava oko 50 kandidata - kaže Turinski.
- To, s jedne strane, pokazuje da na tržištu rada, generalno, nema dovoljno radnika, ali i to da je ponuda poslova menja u da je izbor za one koji traže posao iz godine u godinu sve veći.
D. Mlađenović
Foto: Dnevnik