Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ММФ НЕ ШТЕДИ ЛЕПЕ РЕЧИ ЗА СРБИЈУ Раст убрзава, инфлација пада, резерве на рекордном нивоу...

08.07.2024. 16:33 16:53
Пише:
Извор: pixabay/ilustracija/imf.org

БЕОГРАД: Одбор извршних директора Међународног монетарног фонда (MMF) донео је одлуку о успешном завршетку трећег, претпоследњег разматрања резултата економског програма Србије, који је подржан стендбај аранжманом, саопштила је данас Народна банка Србије (НБС).

Међународни монетарни фонд је похвалио постигнуте резултате у оквиру спровођења програма.

Навео је да раст убрзава, инфлација пада, дефицит текућег рачуна платног биланса се смањује, резерве су на рекордном нивоу.

Учешће јавног дуга у бруто домаћем производу се смањује, испуњени су сви квантитативни критеријуми за извршење индикативних циљева, а настављен је и напредак у спровођењу плана структурних реформи.

Гувернер Народне банке Србије Јоргованка Табаковић је изјавила да је одлука Међународног монетарног фонда додатна потврда добрих политика које се у Србији доносе и спроводе.

„Не мислим само на економску политику, већ на укупне политике, као и односе које градимо са светом, чији смо део. Делујући проактивно и координисано и у периоду изражених глобалних изазова, креирали смо бројне заштитне механизме, који су предуслов за брзе реакције, што и Међународни монетарни фонд поздравља“, истакла је она.

Додала је да је и овога пута одлука донета без одржавања формалног састанка Одбора, што је могуће само ако се процени да земља има добре макроекономске резултате, као резултат добре економске политике.

„Таква пракса Међународног монетарног фонда у складу је с њиховим оценама да је Србија одличан пример земље која има континуиран снажан напредак и која је резултатима зарадила поверење“, рекла је Табаковићева.

Уз позитивне оцене, ММФ је још једном потврдио да Србија успешно имплементира договорени економски програм, уз реализацију која је боља од плана и одличне пројекције за наредни период.

Тако је раст економске активности убрзан, а тржиште рада јако, уз незапосленост на најнижем нивоу и даљи раст реалних зарада, ове године пројектује се раст од око 4,0 одсто, а следеће године и његово додатно убрзање на преко 4,0 одсто, док је инфлација на јакој силазној путањи, а у циљане оквире се вратила у мају.

Процена је да ће просечна инфлација у 2025. и 2026. години бити на нивоу од 3,0 одсто, односно на централној вредности циља НБС, девизне резерве су на рекордном нивоу, банкарски сектор је здрав, дефицит текућег рачуна платног биланса знатно је смањен у 2023. години а учешће јавног дуга у бруто домаћем производу додатно је смањено.

Упркос амбициозним инвестиционим пројектима у оквиру развојног плана „Скок у будућност - Србија Експо 2027“, његово учешће задржаће опадајућу путању.

Из НБС наводе да ако се суди на основу резултата, а они би морали да буду кључно мерило, сви законом дефинисани циљеви су испуњени.

Инфлација је лане преполовљена, а у мају ове године ушла је у границе циљаног коридора, који износи три плус минус 1,5 одсто, девизне резерве су лане додатно повећане за 5,5 милијарди евра, а ове године још повећане, за више од 11 одсто.

Динар је прошле године ојачао према евру за 0,1 одсто, а за толико је ојачао и ове године, остајући један од кључних стубова потрошачког и инвестиционог поверења за грађане и привреду.

Када је реч о динарској штедњи, она је лане повећана за око 45 одсто, а у досадашњем делу године за додатних више од 16 одсто и износи 161 милијарду динара.

Очувана је и стабилност финансијског сектора и квалитет њихове активе, уз показатељ проблематичних кредита од око 3,0 одсто.

У 2023. Србија је имала и најнижи дефицит текућег рачуна платног биланса до сада, на нивоу од 2,6 одсто БДП-а, уз раст извоза и робе и услуга од чак 8,0 одсто и то упркос слабијој екстерној тражњи.

Остварен је и нови рекорд у приливу страних директних инвестиција од 4,5 милијарди евра, највише у разменљиве секторе, и сада већина инвестиција из prеthodnih година доприноси нашем извозу.

У таквим условима, истичу из центалне банке, привреда Србије из године у годину поправља финансијски резултат и 2023. године је забележила рекордан нето добитак од 972 милијарде динара.

„И оцена Међународног монетарног фонда да Србија бележи одличне резултате и чињеница да смо на пола корака до инвестиционог рејтинга, који одавно заслужујемо, потврђују исправност политика које водимо у Србији. Све зависи од нас самих, а ми смо у Србији показали да смо спремни да, без изговора, доносимо мере које ће омогућити раст запослености и очување реалних зарада и у најтежим условима”, закључила је гувернер НБС.

Позитивна оцена Одбора извршних директора Међународног монетарног фонда о оствареним резултатима у оквиру програма омогућила је повлачење средстава у износу од око 400 милиона евра, 316,46 милиона специјалних права вучења, поред средстава која су постала доступна по окончању другог разматрања, 316,53 милиона специјалних права вучења, а која нису повучена.

С обзиром на акумулирање знатног износа резерви, креирање фискалног простора и одрживо финансирање платног биланса, аранжман ће наставити да се третира као аранжман из предострожности, тј. без намере да се средства користе осим у случају платнобилансних потреба земље.

Такав третман започет је приликом prеthodnе, друге ревизије програма, што је било једну ревизију раније него што се очекивало приликом одобрења аранжмана.

Из НБС подсећају да је Одбор извршних директора ММФ-а 19. децембра 2022. одобрио Србији стендбај аранжман од око 2,4 милијарде евра, 1,89 милијарди специјалних права вучења, односно 290 одсто квоте наше земље у овој међународној организацији, у трајању од 24 месеца.

Актуелни стендбај аранжман представља подршку за даље спровођење структурних реформи, с фокусом на сектор енергетике.

Договорени економски програм има за циљ очување макроекономске и финансијске стабилности, јачање отпорности привреде на енергетску кризу и подстицање високог, еколошког, инклузивног и одрживог раста у средњем року спровођењем свеобухватних структурних реформи.

Аутор:
Пошаљите коментар
ПОТРАЈАЋЕ НАПУШТАЊЕ РУСКИХ ЕНЕРГЕТСКИХ РЕСУРСА Ево до које године ММФ предвиђа да ће Европа постати независна

ПОТРАЈАЋЕ НАПУШТАЊЕ РУСКИХ ЕНЕРГЕТСКИХ РЕСУРСА Ево до које године ММФ предвиђа да ће Европа постати независна

29.05.2024. 13:37 13:40
МИНИСТАР МАЛИ: Челници ММФ у Вашингтону ПОХВАЛИЛИ СРБИЈУ, идемо даље у реформе

МИНИСТАР МАЛИ: Челници ММФ у Вашингтону ПОХВАЛИЛИ СРБИЈУ, идемо даље у реформе

21.04.2024. 09:54 10:06