Млади чине 22,5 одсто незапослених; у фокусу подстицање предузетништва
БЕОГРАД: Млади чине 22,5 одсто од укупног броја незапослених у Србији, што је за 14,5 одсто мање у односу на прошлу годину, рекао је министар за рад Зоран Ђорђевић на конференцији „Национални дијалог за запошљавање младих: нови приступи - нови изазови“.
Како је навео, највећи број незапослених у Србији, 57,9 одсто, има средње стручно образовање које не одговара потребама тржишта рада, а више од 20 одсто младих незапослених припада категорији нестручних, неквалификованих радника са основном школом или без икакве школе.
Министар је рекао да су према Националној стратегији запошљавања за период 2011 - 2020. млади категорија теже запошљивих лица, али да је стопа запослености за младе између 15 и 24 године порасла у односу на 2016. годину.
Најрањивија група младих су они који нису запослени и не налазе се ни у једном програму обуке или образовања, у укупном броју младих они имају удео од 15,3 одсто, што је мање него пре, али је више од просека ЕУ где је њихов удео 11,5 одсто, рекао је Ђорђевић.
Он је додао да је запошљавање младих фокус владе Србије, као и да је Националним акционим планом запошљавања за те сврхе из буџета ове године опредељено 2,8 милијарди динара и додатних 550 милиона динара за укључивање особа са инвалидитетом у мере активне политике запошљавања.
Додаје, да ће влада Србије и даље бити усмерена на оснаживање младих, креирање програма стручне праксе, подстицање самопредузетништва, преквалификација и других активности које ће допринети бољем позиционирању младих на тржишту рада.
Влада ће ове године имати пилот пројекат за 100 младих који ће се преквалификовати у ИТ, а планирано је да још њих 900 буде преквалификовано за ову индустрију. Процене су да ће до 2020. бити 50.000 младих који ће радити у ИТ области, има простора за младе и треба радити на стратегијама које ће повезивати образовање младих са професијама будућности, рекао је Ђорђевић.
Министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић рекао је да су иновације велика шанса за запошљавање младих који треба да развијају предузетнички дух још од основне школе.
Они треба да виде значај и могућност пословне примене идеја, да се фокусирају на развијање идеја које помажу људима, а истовремено имају економску димензију. Желимо да што више младих учествује у програмима радног стажа у предузећима, јер је веома тешко за младе студенте да започну контакт са индустријом, рекао је Поповић.
Амбасадор Немачке у Србији Аксел Дитман рекао је да је Србија у процесу важних реформи за повећање стандарда и пословања у циљу да постане део ЕУ и да унапреди живот грађана.
Ово је тема на којој можемо да радимо заједно и драго ми је да смо из владе видели да су млади фокус. Морамо да сарађујемо, а посебно су осетљиве групе младих који се још образују и млади из угрожених група, такође, морамо да образовање младих ускладимо са потребама тржишта, рекао је Дитман.
Ми ћемо кроз краткорочне мере подршке помоћи младима, док са владом радимо и на дугорочним мерама. Подржавамо и систем дуалног образовања и драго ми је да је закон дошао до скупштине. Такође, подржавамо старт-уп компаније у Србији и важно нам је да сарађујемо, како са влашћу тако и са обичним младим људима који траже свој пут, рекао је Дитман.
“Национални дијалог за запошљавање младих“ покренут је пре две године са циљем да се унапреди пракса запошљавања младих кроз нове моделе и да се анализира њихова успешност.