Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Михајловић: На лето креће градња гасне интерконекције до Бугарске

09.03.2021. 14:35 16:45
Пише:
Фото: Танјуг/Зоран Жестић

БЕОГРАД: Тендер за избор извођача радова на изградњи гасне интерконекције Србије и Бугарске, од Ниша до Димитровграда, објављен је данас, а потпредседница владе и министарка рударства и енергетика Зорана Михајловић каже за Танјуг да би радови требало да крену на лето и буду завршени за две године.

Михајловић је рекла да до краја маја треба да буде изабран најповољнији извођач који ће градити гасовод у дужини од 109 километара од Ниша до бугарске границе, као и да је вредност посла 85 милиона евра.



Укупна процењена инвестициона вредност пројекта износи 85,5 милиона евра, а подршка ЕУ према Финансијском споразуму потписаном децембра 2018. измеду Владе Србије и Европске комисије за ИПА 2017 предвиђа 49,6 милиона евра бесповратне помоћи за финансирање овог пројекта.



Национално суфинансирање у ИПА систему се обезбедује кроз кредит Европске инвестиционе банке у износу од 25 милиона евра, док преостала средства обезбедује Република Србија и ЈП Србијагас.



"Гасна интерконекција са Бугарском јако је важна за нашу земљу. О томе се прича више од 10 година. Верујем да ћемо, док прођемо све процедуре пријављивања и избора, имати најповољнијег извођача радова до краја маја, а у току лета можемо очекивати и почетак радова на гасној интерконекцији", навела је Михајловић.



Михајловић је нагласила у изјави за Танјуг да је веома важан тај гасовод од Ниша до Софије, с обзиром да ће Бугари од границе до Софије градити део од 67 км, чија је ведност око 75 милиона евра.



Бугари су, додаје, већ завршили комплетну тендерску процедуру и за тај део гасовода се јавило више од 10 извођача.



Михајловић је уверена да ће Србија и Бугарска отприлике у исто време завршити гасовод на својој територији, за око две године од почетка радова.



Потпредседница владе истиче да гасна интерконекција Србији омогућава диферсификацију снабдевача гаса, јер ће Србија добити још један правац за доток гаса.



"Сада имамо два правца и то је заиста добро, то за Србију значи много виши ниво гасне безбедности. Сада ћемо имати и трећи правац и могућност да нам гас дође из грчке луке, течни нафтни гас, а имаћемо могућност и да се вежемо на азербејџански гас, али и да да се вежемо и на један од највећих нових гасовода који је у плану да се гради, Источно - медитерански гасовод (Истмед) који ће ићи од Израела до Кипра и Грчке, али ће моћи да иде и до гасовода Ниш - Димитровград", објашњава Михајловић.



Нагласила је да то за Србију значи да ће у будућности бити гасно стабилна земље, што нарочито важно сада када као земља крећемо у енергетску транзицију, која ће подразумевати изабацивање прљавих технологија и извора енергије.



Гас ће за Србију бити јако важан енергент, каже Михајловић и додаје да ће се у Србији градити и гасне електране и да су нашој земљи зато потребни различити добављачи гаса и гасна стабилност.



Тендер је објавило Министарство финансија, а предвиђена је изградња двосмерног магистралног гасног интерконектора Ниш - Димитровград и четири мерно-регулационе станице и пратећи објекти.



Радни притисак цеви биће од 55 бара.



Трајање уговора је 637 дана, али је са изабраним извођачем могуће уговорити и накнадне радове.



Понуде се могу послати до 15. јуна у 15 сати, а отварање понуда је 22. јун у 12 сати.



Планирани капацитет гасова је 1,8 милијарди метара кубних.

Ове године за замену столарије у становима око 15 милиона евра

Управа за енергетску ефикасност биће формирана најкасније до јуна и имаће ове године на располагању фонд од око 15 милиона евра намењених за повећање енергетске ефикасности домаћинстава у Србији, рекла је данас министарка рудартства и енергетике Зорана Михајловић.

Жеља министарства је да будући Закон о обновљивим изворима енергије и измењени Закон о енергетској ефикасности буду спуштени на ниво грађана и домаћинстава.

"Индсутрија и привреда нису спорни, они ће се и те како бавити енергетском ефикасношћу и обновљинвим изворима, али домаћинства с једне стране нису обучена, а с друге нису имала алате и услове да могу да се баве енергетском ефикасношћу", истакла је министарка у изјави за Танјуг.

Михајловић је најавила током ове године промене које ће то омогућити.

"Управа за енергетску ефикасност ће бити формирана најкасније до јуна ове године. Ми већ имамо Фонд енергетске ефикасности унутар министарсва. Сав тај новац одлази у Управу. Не само новац из буџета, него од разних међународних организација, наших партенра", најавила је министарка Михајловић.

Нагласила је да ће новца бити довољно и да се већ праве модели како да се он користи.

"Ако неко хоће да промени своју столарију на просечном стану од 60 квадрата, за шта је потебно око 1.500 евра, 25 процената би дошло из Управе за енергетску ефикасност бесповратно, 25 процената би требало да дође из јединице локалне самоуправе, а 50 процената од самог домаћинства", прецизиралаје министарка енергетике.

То је један од модела који би могао да помогне да људи почну да изолују своје зграде и станове или да мењају столарију, додала је она.

"Мислим да ћемо направити посебне правилнике, посебна упутства, разговараћемо са јединицама локалне самоупораве да видимо колико је то изводљиво. За сада јесте", оценила је Михајловић.

Она је рекла да ће држава направити посебне програме за социјално угрожено становништво како би и оно могло да замени столарију.

"Зато што ми данас трошимо четири пута више топлотне или електричне енергије по стану у односу на замље ЕУ. Значи, заиста бацамо производњу једне електране годишње, зато што немамо добро изоловане прозоре или имамо лоша врата, или нам цела зграда није добро изолована", нагласила је министарка Михајловић.

Министарство је, додала је она направило могућност да стамбена заједница, односно цела зграда може да закључи уговор и са Управом и са јединицама локалне самоуправе да се ради изолација зграде и да Управа учествује у финасирању тога.

"По неким проценама фонд може да износи и више од 15 милиона евра. За ово годину биће толико. Ми ћемо видетио кад то све крене. Знате, није ствар у томе да ли су људи заинтересовани или нису. Ја сма сигурна да јесу, јер ако изолују добро свој стан или своју зграду њихови рачуни за струју или топлотну енергију ће бити много нижи него до сада", навела је министатка енергетике.

Додала је да ће тај фонд имати онолико средстава колико грађани буду анимирани да их користе.

"Ми сад већ радимо са школама, обдаништима и неким другим мањим јавним установама, али за нас је сада приоритет свако домаћинство у Србији", нагласила је Михајловић.

Свака кућа и стан моћи ће да производе струју соларним панел

Потпредседница Владе Србије и министарка енергетике Зорана Михајловић најавила је да ће грађани већ од лета моћи да постану произвођачи електричне енергије ако се одлуче да инсталирају соларне панеле без обзира да ли живе у кући или стану, на основу чега ће им се умањивати рачуни за струју.

Век соларних панела је 25 година, а инвестиција у њих може да се исплати за седам до 10 година, објашњава Михајловићева у изјави за Танјуг и додаје да сваке године пада цена соларних панела.

"Путем соларних панела моћи ћемо да произведемо готово 10 одсто енергије коју сада добијамо из термоелектрана", истакла је министарка.

То ће бити омогућено усвајањем потпуно новог Закона о обновљивим изворима енергије и измена Закона о енергетској ефикасности, чије би предлоге влада требало да усвоји већ ове седмице.

"Очекујем да ове недеље влада усвоји предлоге четири базична закона у енергетици. Наш интерес је да имамо много већи проценат произведене и потрошене струје из обновљивих извора. Обновљиви извори енергије нису само мале хидроелектране о којима се толико причало и које су заиста у неким деловима Србије направиле одређене проблеме", рекла је Михајловићева.

Она напомиње да су обновљиви извори енергије и соларни панели, ветрогенератори, биомаса и други.

Појашњава да је законом предвиђена једна новина, а то је квалификација "прозјумера" (енг. просумер од речи продуцер - произвођач и цонсумер - потрошач), што значи да потрошач може да буде и произвођач.

Свако у свом дому може да буде и произвођач електричне енергије, свако домаћинство без обзира да ли је у питању кућа или зграда без обзира са колико је станова, навела је Михајловићева.

Министарка објашњава да ако неко жели да инсталира панеле, прво мора пројектантска кућа да уради пројекат, затим треба добити локацијске услове и решење о томе да ли могу да се изводе радови на крову или на зидовима зграде или куће.

"Морате добити услове од Дистрибуције, шта стављате и шта радите. То је прва ствар, затим дистрибутивни систем одређује тачно место где се мери та електрична енергија. Након тога се инсталирају панели и прикључују на инсталацију коју већ имате у вашем домаћинству", наводи министарка.

Напомиње да снага и број панела који ће бити инсталирани могу да буду једнаки или мањи у односу на обрачунску снагу коју је ЕПС већ дао домаћинству.

"Када сте већ све то урадили, Дистрибуција вам даје решење о прикључку вашег објекта на соларне панеле. Ми већ од лета можемо да почнемо тиме да се бавимо и то да радимо", каже Михајловићева.

Како је рекла, сваког месеца ће тим домаћинствима бити умањени рачуни за онај износ струје која се добија из соларних панела.

Ако је у питању месец када је неко на одмору или из других разлога није трошио струју, произведена електрична енергија из соларних панела пребацује се у дистрибутивну мрежу и тај број неутрошених киловат часова може домаћинство да пребаци за неки други месец.

Тако сте практично у претплати, рекла је Михајловићева.

Истиче да постоје различити потрошачи у Србији, да је просечна потрошња домаћинства око 400 киловат часова месечно, али да 54 одсто њих троши много више.

Додаје да ће соларни панели много значити за систем без обзира да ли их користе домаћинства која троше више или мање струје, или индустријски објекти.

Пише:
Пошаљите коментар