clear sky
19°C
18.10.2024.
Нови Сад
eur
117.0199
usd
107.9121
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Мере Владе за спречавање злоупотребе новца из ЕУ

09.02.2021. 18:04 18:06
Пише:
Фото: Tanjug (S. Radovanović, arhiva)

БЕОГРАД: Влада Србије донела је одлуку о формирању повременог радног тела Мреже за борбу против превара и управљање неправилностима у поступању с финансијским средствима Европске уније (ЕУ), преноси портал biznis.rs.

Председавајући Мреже Лука Томић из Министарства финасија изјавио је за Бизнис да је циљ што ефикасније спровођење мера и поступака за откривање и санкционисање манипулација и превара са финасијским средствима ЕУ, али и превенција ових појава и обука свих који користе та средства како не би дошло до злоупотреба.

Подшка из фондова ЕУ односи се на правне, инситуционалне, административне, економске и друштвене реформе које је потребно спровести на путу ка Европској унији у обласитма јавне управе, правосиђа, образовања, саобраћаја, запошљавања, пољопривреде и заштите животне средине. Наведена подршка, такође доприноси развоју локалних самоуправа и јачању економије, ублажавајући разлику у степену развијености различитих области и решавању круцијалних проблема у друштву, изјавио је Томић.

Он је подсетио да је Србија ради заштите финасијских интереса ЕУ, а у складу са захтевима из Преговарачког поглавља 32 (финансијски надзор) успоставила Службу за координацију борбе против превара, како би олакшала сарадњу и размену информација укључујући информације оперативне природе са Европском канцаларијом за борбу против превара ОЛАФ.

Ту службу представља Одељење за у сузбијање неправилности и превара у поступању са финасијским средствима ЕУ -АФКОС, која функционише као унутрашња јединица Министарства финасија, навео је Томић.

Додао је како ће једна од првих активности Мреже коју води бити израда нове Стратегије за борбу против превара и управљање неправилностима у поступању са финансијским средствима ЕУ, као и израда акционог плана за њено спровођење.

Томић је објаснио да prеthodna Стартегија више није на снази, јер је важила за период од 2017. до 2020. године, а да је у сарадњи са свим релевантим институцијама веће запоцета израда новог стратешког документа за период од 2021. до 2023. године.

Стратегија која је била на снази до 2020. представљала је документ који је заштиту финасијских интереса ЕУ, а тиме и заштиту сопствених буџетских средстава третирао на свеобухватан начин, кроз дефинисање области примене, повезивање широког круга државних органа и институција које су сарађујући и размењујући информације доприносили ефикаснијем поступању са идентификованим неправилностима и процесуирању починилаца кривичних дела, напоменуо је Томић.

Председавајући Мреже за борбу против превара рекао је да је током досадашњег рада на пријавама неправилности и сумње у превару уочено да корисници финасијских средстава ЕУ показују недовољн степен одговорности у њиховом коришћењу.

Имајући у виду чињеницу да свако неправилно трошење финансијских средстава ЕУ има за последицу обавезу Србије да из републичког буџета надокнади новац Унији, један од приоритета нове Стратегије биће и подизање свести корисникамсредстава о томе, нагласио је Томић.

Додао је да ће на основу података које ће у наредном периоду добити од чланова Мреже и других релевантних институција, АФКОС израдити анализу предузетих мера и активности ради заштите финансијских интереса ЕУ, и предложити даље мере.

На редовним састанцима Мреже у наступајућем периоду, једна од тема биће и унапређење законодавног оквира ради ефикасније заштите финансијских интереса ЕУ, најавио је Томић.

Он је подсетио да састанцима Мреже могу по позиву присуствовати представници различитих државних органа, организација и институција, међународних организација, невладиног сектора, као и стручнајци из појединих области.

Обавеза Мреже је да свака два месеца подноси извештај о раду надлежном одбору Владе, а самој Влади Србије на 90 дана.

Аутор:
Пошаљите коментар