Камате за 10 светских валута повећане за 2.700 базних поена у 2022.
ЛОНДОН: Водеће светске централне банке подигле су каматне стопе у 2022. најбржим темпом и у највећем обиму у последње најмање две деценије, дајући све од себе како би зауздале галопирајућу инфлацију.
Централне банке у чијој је надлежности 10 валута којима се највише тргује пооштриле су заједно услове задуживања за 2.700 базних поена (бпс) кроз 54 повећања својих камата у последњих 12 месеци, показује рачуница Ројтерса.
Све главне централне банке, осим јапанске, подигле су камате у 2022, али су креатори монетарне политике у Токију у децембру изненадили тржишта прилагођавањем стопе приноса на државне обвезнице, што је подстакло спекулације да би на столу Банке Јапана могло да се нађе подизање референтне стопе у не тако далекој будућности.
Америчке Федералне резерве (ФЕД) су предњачиле у протеклих 12 месеци с повећањем кључне камате за 225 базних поена, а очекује се да ће тај тренд бити настављен.
„Заоштравање у САД је у суштини једно од најјачих икада у последњих 20 година. Обично, када имате тако нагло пооштравање финансијских услова, у суштини добијате нешто више од благе рецесије, о чему сада, чини се, постоји општи консензус“, изјавио је за Ројтерс Дејвид Хаунер, шеф стратегије и економије за тржишта у развоју у сектору Банк ов Америка Глобал Рисерч.
Према подацима британске агенције, у децембру је седам од 10 главних централних банака подигло стопе на месечном нивоу.
ФЕД, Европска централна банка, Банка Енглеске, Резервна банка Аустралије, норвешка банка Норгес, Банка Канаде и Швајцарска национална банка подигле су, како се прецизира, своје референтне стопе за кумулативних 300 базних поена.
Тај износ се пореди са максималним месечним повећањем од 550 базних поена у септембру, мада све централне банке не одржавају састанке сваког месеца, напомиње се у тексту.