Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ИЗНЕНАЂЕЊЕ! ИНОВАТИВНА РЕШЕЊА У ИНСПЕКЦИЈСКОЈ КОНТРОЛИ Ево ко лови шверц и СИПА ПАРЕ У ДРЖАВНУ КАСУ

09.08.2024. 11:47 12:38
Пише:
Фото: Архива "Дневника"

Иновативна решења у инспекцијској контроли горива допринела су повећању буџетских прихода Србије, објавио је НАЛЕД у свом Билтену, али, како је наведено, упркос залагањима да се стање у области инспекцијског надзора поправи, у протекле две године није било знатнијег помака.

Зато је међу 10 приоритетних препорука НАЛЕД-ове нове Сиве књиге јачање капацитета инспекција и увођење обавезности коришћења еИнспектора на свим нивоима власти. У НАЛЕД-у указују да би даља дигитализација и примена иновативних решења у раду инспекција, посебно кроз сарадњу државе и привреде, могла знатно да допринесе сузбијању сиве економије, а тиме и бољој наплати јавних прихода и финансирању јавних услуга. Добар пример те праксе је сарадња тржишне инспекције и компаније Наноинспект, која обезбеђује уређаје за контролу концентрације маркера у гориву, на бази наночестица.

Према речима директора Наноинспекта Филипа Митровића, маркирање деривата нафте у Србији започето је пре више од деценије, што је допринело да се новац који грађани троше на гориво слива у легалне токове, као и да се кроз прикупљене акцизе и порезе обезбеди финансирање бољег живота свих грађана.

- Према закључку Владе Србије, од 2014. до 2022. године прилив у буџет повећан је за око 1,38 милијарди евра од наплате акциза на деривате нафте, рачунајући кумулативно у односу на период пре почетка маркирања деривата нафте - рекао је Митровић. - Прошле године спроведено је 1.498 инспекцијских контрола у 78 велепродајних објеката и 1.346 малопродајних, а 74 контроле спроведене су у сарадњи с МУП-ом. Сви узорци узети у складиштима садржали су прописану количину маркера, што значи да је гориво на продајна места стигло из легалних извора и у неизмењеном стању у односу на то како је произведено у рафинерији.

У малопродајним објектима је утврђено одступање у свега девет узорака, што је само 0,7 одсто контролисаног горива, а то, по Митровићевим речима, јасно указује због чега возачи у Србији имају поверење да точе квалитетно и легално гориво, што није забележено пре увођења маркирања и контроле горива.

- То је резултат неуморног ангажовања тржишних инспектора у примени услуге маркирања коју је Наноинспект заједно са својим америчким партнерима применио у Србији. Трудимо се да стално унапређујемо знања и вештине инспектора кроз редовне годишње едукације о маркирању. Напомињем да услугу маркирања нафтних деривата плаћају нафтне компаније и да државу услуга не кошта ни динар - рекао је Митровић.


Ракија, кафа, цигарете

Поред обележавања деривата нафте уз помоћ маркера на бази наночестица, Наноинспект нуди и решења заштите за цигарете, кућну хемију, алкохолна пића, кафу и лекове кроз обележавање различитим методама. Уз помоћ QR кодова и јединствених серијских бројева омогућава се праћење производа кроз цео ланац снабдевања - од производње до крајњег купца. Комплексне налепнице с више нивоа заштите, од слике, холограма, па до нано и елемената видљивих уз помоћ УВ светла, осигуравају аутентичност сваког заштићеног производа. 


Иако показује тенденцију пада, обим сиве економије у Србији и даље је релативно висок и, према последњим проценама, креће се у распону од 21 до 23,6 одсто, и њено сузбијање требало би да остане један од приоритета нове Владе. Два су кључна правца те борбе - подстицајне мере и подршка предузетницима и компанијама да послују у складу са законом, те ефикаснија контрола и санкционисање нелегалног пословања које ће осигурати поштовање прописа и једнаке услове за све на тржишту, кажу у НАЛЕД-у. Србија се суочава с мањком кадрова када је реч о свим врстама инспекција, при чему је попуњеност узмеђу 30 и 40 одсто, а просечна старост инспектора је 60 година. Већина инспекцијских служби, поред недовољног броја инспектора, нема ни неопходну административну, правну и ИТ подршку.

Д. Млађеновић

Пише:
Пошаљите коментар