(ВИДЕО) ТАМНА СТРАНА ПОПУЛАРНОГ ПОСЛА У СРБИЈИ Радиш, радиш, зарадиш, па „прснеш“
Све више младих привлачи посао достављача брзе хране, нарочито због информација да месечна зарада, наводно, може достићи и две до три хиљаде евра.
На први поглед, то делује као брз и лак пут до финансијске стабилности – али стварност је далеко сложенија.
Економиста Немања Антић упозорава да висока примања у овом сектору често прикривају озбиљне ризике и напоре, пише Телеграф бизнис.
– Људи виде зараду од две-три хиљаде евра и мисле да је то сјајно, али не рачунају да ти људи плаћају своја возила, возе по 12 сати дневно, падају, праве саобраћајне прекршаје, ломе зглобове и колена. То је екстремно ризичан посао који нико не може да ради годинама. Можда шест месеци, док не „прсне“ – истиче Антић.
У пракси, посао достављача захтева високу физичку спремност, отпорност на стрес и спремност на рад у свим временским условима – киши, снегу, великим врућинама. Трошкови горива, одржавања возила или поправке бицикала сноси сам радник, а повреде и замор су честе појаве.
Поред тога, овај вид посла често се ослања на фриленс модел сарадње, што значи да радници немају здравствено или пензијско осигурање, нити право на боловање или одмор.
Иако делује као привремено решење за брз приход, стручњаци апелују да се пре него што се упустите у ову врсту посла, пажљиво размотре сви аспекти – од здравствених и безбедносних ризика, до дугорочне одрживости оваквог темпа рада.
@anticnemanja NEMANJA ANTIĆ - ZARADA DOSTAVLJAČA? #milioner #novac #uspeh #nemanjaantic #kurir #biznis #motivacija ♬ original sound - Nemanja B. Antić, MBA