ИНСПЕКТОРИ ЧЕШЉАЈУ ПЕКАРЕ Цена по пропису, поједини пекари нуде МАЊЕ НАРОДНОГ ХЛЕБА
НОВИ САД: Пекари поштују уредбу Владе Србије о цени хлеба „сава”, који од пре неколико дана кошта 54 динара уместо 57 динара, показао је надзор тржишних инспектора Јужнобачког округа, саопштила је ова инспекција „Дневнику”
Инспекција је у надзору установила да су пекари поштовали Уредбу Владе Србије и цену хлеба „сава” спустили за три динара, а нису уочили ни друге неправилости.
Међутим, неправилности је били prеthodnih месеци ове године.
Према подацима доставаљеним “Дневнику”, Тржишна инспекција Јужнобачког округа ове године обавила је 110 инспекцијских надзора ради контроле заштите тржишта према уредбама које је донела Влада Србије - Уредба о огрнаничењу висине цене основних животних намариница и Уредба о обавезној производњи и промету хлеба од брашна Т- 500.
У контроли примене Уредбе о ограничењу висине цене основних животних намирница обављен је надзор у 43 објекта на територији Јужнобачког округа и само је један трговац прекорачио малопродајну цену брашна, док се велика већина предузетника у потпуности придржавала прописа Владе Србије.
У делу контроле Уредбе о обавезној производњи и промету хлеба од брашна Т-500, инспектори су обавили 67 надзора и установили да се 14 пекара - највише самосталних пекарских радњи (20 одсто) није придржавало уредбе јер су у промет стављали мањи проценат хлеба „сава” од типа брашна 500, а то значи да су у пекарама имали мање од 30 одсто хлеба „сава” од целокупне количине хлеба који је у промету.
С друге стране, осим тржиште инспекције, и пољопровредна инспекција је била у пекарама. Из Министарства пољопривреде Ненад Вујовић казао је да се контролише квалитет хлеба широм земље.
- Проверавамо какав је квалитет хлеба, да ли је добар или није. Појачано радимо на целој територији Србије и наши инспектори у сваком округу и општини раде надзор по истом моделу и налогу и те податке уједињујемо.
Вујовић је скренуо пажњу на то да су проблеми око декларисања робе чешћи него неадекватна хигијена у пекарама. Али да има и тога да се пекаре затварају због нечистоће, па је тако од почетка године затворено 15 пекара.
- Прошле године због неадекватне хигијене затворено је 27 објеката - казао је Вујовић и додао да се према статистици инспекције у протеклих десет година годишње затвори отприлике 25 објеката.
На питање на који начин се спроводи контрола и колико је инспектора потребно, Вујовић је одговорио да што је више инспектора то боље и предочио да се труде да правилно искористе ресурсе.
- Усмеравамо контроле тамо где очекујемо највеће проблеме и у томе успевамо, а то значи да оне пекаре које раде добро и у prеthodnim контролама су показале да су добро организоване и немају никаквих проблема, њих остављамо за нешто касније, а они који су под лупом њих чешће контролишемо и они су предмет нашег надзора по овом моделу.
Надзором се, каже Вујовић, контролише, пре свега, хигијена самог објекта, а онда све оно што иде уз то - и објекат и производ, али и сировине, документација, као и системи безбедности који су успостављени. - Прописи су стриктни, а то значи све оно што може да буде микробиолошка, хемијска контаминација, па и физичка - то је све оно што не сме да се нађе и то је оно што ми покушавамо да спречимо у нашим прегледима. Проверимо које системе надзора су управо ти произвођачи успоставили да се не деси тако нешто”.
З. Делић