INSPEKTORI ČEŠLJAJU PEKARE Cena po propisu, pojedini pekari nude MANJE NARODNOG HLEBA
NOVI SAD: Pekari poštuju uredbu Vlade Srbije o ceni hleba „sava”, koji od pre nekoliko dana košta 54 dinara umesto 57 dinara, pokazao je nadzor tržišnih inspektora Južnobačkog okruga, saopštila je ova inspekcija „Dnevniku”
Inspekcija je u nadzoru ustanovila da su pekari poštovali Uredbu Vlade Srbije i cenu hleba „sava” spustili za tri dinara, a nisu uočili ni druge nepravilosti.
Međutim, nepravilnosti je bili prethodnih meseci ove godine.
Prema podacima dostavaljenim “Dnevniku”, Tržišna inspekcija Južnobačkog okruga ove godine obavila je 110 inspekcijskih nadzora radi kontrole zaštite tržišta prema uredbama koje je donela Vlada Srbije - Uredba o ogrnaničenju visine cene osnovnih životnih namarinica i Uredba o obaveznoj proizvodnji i prometu hleba od brašna T- 500.
U kontroli primene Uredbe o ograničenju visine cene osnovnih životnih namirnica obavljen je nadzor u 43 objekta na teritoriji Južnobačkog okruga i samo je jedan trgovac prekoračio maloprodajnu cenu brašna, dok se velika većina preduzetnika u potpunosti pridržavala propisa Vlade Srbije.
U delu kontrole Uredbe o obaveznoj proizvodnji i prometu hleba od brašna T-500, inspektori su obavili 67 nadzora i ustanovili da se 14 pekara - najviše samostalnih pekarskih radnji (20 odsto) nije pridržavalo uredbe jer su u promet stavljali manji procenat hleba „sava” od tipa brašna 500, a to znači da su u pekarama imali manje od 30 odsto hleba „sava” od celokupne količine hleba koji je u prometu.
S druge strane, osim tržište inspekcije, i poljoprovredna inspekcija je bila u pekarama. Iz Ministarstva poljoprivrede Nenad Vujović kazao je da se kontroliše kvalitet hleba širom zemlje.
- Proveravamo kakav je kvalitet hleba, da li je dobar ili nije. Pojačano radimo na celoj teritoriji Srbije i naši inspektori u svakom okrugu i opštini rade nadzor po istom modelu i nalogu i te podatke ujedinjujemo.
Vujović je skrenuo pažnju na to da su problemi oko deklarisanja robe češći nego neadekvatna higijena u pekarama. Ali da ima i toga da se pekare zatvaraju zbog nečistoće, pa je tako od početka godine zatvoreno 15 pekara.
- Prošle godine zbog neadekvatne higijene zatvoreno je 27 objekata - kazao je Vujović i dodao da se prema statistici inspekcije u proteklih deset godina godišnje zatvori otprilike 25 objekata.
Na pitanje na koji način se sprovodi kontrola i koliko je inspektora potrebno, Vujović je odgovorio da što je više inspektora to bolje i predočio da se trude da pravilno iskoriste resurse.
- Usmeravamo kontrole tamo gde očekujemo najveće probleme i u tome uspevamo, a to znači da one pekare koje rade dobro i u prethodnim kontrolama su pokazale da su dobro organizovane i nemaju nikakvih problema, njih ostavljamo za nešto kasnije, a oni koji su pod lupom njih češće kontrolišemo i oni su predmet našeg nadzora po ovom modelu.
Nadzorom se, kaže Vujović, kontroliše, pre svega, higijena samog objekta, a onda sve ono što ide uz to - i objekat i proizvod, ali i sirovine, dokumentacija, kao i sistemi bezbednosti koji su uspostavljeni. - Propisi su striktni, a to znači sve ono što može da bude mikrobiološka, hemijska kontaminacija, pa i fizička - to je sve ono što ne sme da se nađe i to je ono što mi pokušavamo da sprečimo u našim pregledima. Proverimo koje sisteme nadzora su upravo ti proizvođači uspostavili da se ne desi tako nešto”.
Z. Delić