ХЕ ЂЕРДАП ПОСТИЖЕ РЕКОРДЕ Радни век "Ђердапа 1" продужен за 40 година
КЛАДОВО: Министарка енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић обишла је данас ревитализовани агрегат ХЕ "Ђердап 1", са руским амбасадором Александаром Боцан Харченком и вд. директором ЕПС-а Душаном Живковићем, и истакла да је радни век електране продужен за 30 до 40 година.
"Ђердап 1 је значајан део историје наше жемље, а завршетком ревитализације постаје део будућности енергетског система Србије, пошто смо добили додатних 114 зелених мегавата који ће долазити из чисте, обновљиве енергије Дунава", рекла је Ђедовић Хандановић.
Она је истакла да ово енергетско постројење на годишњем нивоу доноси између 20 и 25 одсто укупне производње електричне енергије.
Рекорди у производњи су већ оборени, истакла је министарка и додала да јучерашњи рекорд износи 27.640 мегават сати.
"То је доказ да је ревитализација успела пошто добијамо највеће могуће количине производње електричне енергије у овом постројењу откада је оно отворено", навела је она.
Министарка је посебно захвалила руским партнерима који су радили са нашим стручњацима на ревитализацији електране.
"У ревитализацију последњег агрегата (А3) је уложено 180 милиона евра заједно са бродском преводницом. Морамо да наставимо са улагањем у хидроелектране, повећавамо капацитете и градимо нове, као што је реверзибилна ХЕ Бистрица, која је у припреми, а потенцијално и Ђердап 3", рекла је Ђедовић Хандановић.
Руски амбасадор је рекао да су радови успешно завршени ослањајући се на партнерство и пријатељство два народа.
"Користим прилику да захвалим у име Владе Русије и амбасаде, и изразим захвалност председнику Србије Александру Вучићу који је увек држао под контролом ревитализацију Ђердапа 1, као и Министарству енергетике и ЕПС-у", рекао је Харченко.
Србија истрајно и доследно мисли на своје националне интересе, а у овом случају на интересе у области енергетике, поручио је Харченко.
"Са обзиром на геополитичке прилике ми смо превазишли потешкоће", поручио је он.
Живковић је рекао да је хидроелектрана "Ђердап 1" понос енергетике и да ће након ревитализације то и остати у наредних 30 до 40 година.
"Завршетком ревитализације агрегата А3 завршена је комплетна ревитализација са руским партнерима. Дугогодишњом посвећеношћу смо постиглу да имамо електрану која ће у будућем периоду бити део сигурности електро-енергетског система", рекао је Живковић.
Он је напоменуо да је након ревитализације добијена додатна снага која може да снабдева око 70.000 домаћинстава.
Захваљујући добром дотоку Дунава четвртина производње електричне енергије је из ХЕ Ђердап 1, навео је Живковић.
Данашњем обиласку електране присуствовали су и представници фирме која је учествовала у ревитализацији "Силовије машини".
У оквиру пројекта ревитализације агрегата са повећањем инсталисане снаге уграђена је потпуно нова опреме за управљање, мониторинг и заштиту агрегата.
Ревитализација агрегата А3 почела је 1. септембра 2022. године, а сви радови су завршени по плану и А3 је од 13. новембра ове године у редовној експлоатацији.
После припремног периода, 23. августа 2009. године агрегат број 6 завршио је свој радни век, а ревитализација овог агрегата завршена је 21. јуна 2011. године.
Машина има нову, већу снагу и после примопредајних испитивања и завршеног гаранцијског периода од две године, А6 је од 21. јуна 2013. године у редовној експлоатацији, наводе из хидроелектране "Ђедап 1".
Ревитализација је завршена и на агрегатима бр. 5 и 4 и 1 и 2, и њихови производни резултати су, такође, на завидном нивоу.
Дунав је наишао таман толико да агрегати раде скоро на максимуму и 23. новембра оборен је први рекорд дневне производње енергије.
Рекорд је обаран осам пута и најновији износи 27.650 MWh.
Хидроелектрана "Ђердап 1" је, након успешне ревитализације, постигла нови рекорд у производњи струје на дневном нивоу од 27.650 мегавата по сату.
Нови рекорд у производњи струје остварен је у четвртак, речено је Танјугу у ХЕ "Ђердап1".
У оквиру пројекта ревитализације агрегата са повећањем инсталисане снаге уграђена је потпуно нова опреме за управљање, мониторинг и заштиту агрегата.
Номинална активна снага електране након ревитализације износи 1.140 мегавата.
Ревитализација агрегата А3 почела је 1. септембра 2022. године, а сви радови су завршени по плану и А3 је од 13. новембра текуће године у редовној експлоатацији.
После припремног периода, 23. августа 2009. године агрегат број 6 завршио је свој радни век, а ревитализација овог агрегата завршена је 21. јуна 2011. године.
Машина има нову, већу снагу и после примопредајних испитивања и завршеног гаранцијског периода од две године, А 6 је од 21. јуна 2013. године у редовној експлоатацији, наводе из хидроелектране "Ђедап 1".
Ревитализација је завршена и на агрегатима бр. 5 и 4 и 1 и 2, и њихови производни резултати су, такође, на завидном нивоу.
Дунав је наишао таман толико да агрегати раде скоро на максимуму и 23. новембра оборен је први рекорд дневне производње енергије.
Рекорд је обаран осам пута и најновији износи 27.650 MWh.
Укупна производња Електране од прве синхронизације 1970. године закључно са 4. децембром 2023. године износи 291 милијарду 271 милион kWh.
Хидроелектрана "Ђердап 1”, гигантска брана која преграђује Дунав и у просеку производи 5,5 милијарди kWh годишње, један је од највећих хидротехничких подухвата нашег времена.
Радни век агрегата уграђених у ХЕ је 200.000 радних сати.
Стручни тимови ЕПС-а, ХЕ "Ђердап”, стручњаци домаћих научних институција и руске фабрике "Силовие машине”, знањем и радом успешно су одговорили изазову.
План за овај период био је 269 милијарди 243 милиона kWh, и премашен је за осам процената, што је око четири годишње производње.
Највећа годишња производња од 7.214.583 MWh остварена је 1980. године.
Највећа месечна производња од 729.510 MWh забележена је маја 1985. године.
Укупна тежина генератора је 1.295 тона, а по габариту генератори на овој хидроелектрани спадају у највеће у Европи.
Агрегат А3 је последња машина која је ушла у ревитализацију и њој је припао рекорд свих рекорда.
На енергетски систем Србије синхронизован је 3. марта 1971. године са номиналном снагом генератора 171 MW.
Ако се има у виду да је радни век агрегата 30 - 35 година (6.500 часова годишње) онда се долази до податка да је захваљујући добром одржавању ова машина радила око 15 година ван свог радног века.