Гејминг, блокчејн, медтек, бајотек... НОВОСАДСКИ И БЕОГРАДСКИ СТАРТАП ЕКОСИСТЕМИ остварили вредност од милијарду доларa
НОВИ САД: Извештај о глобалном стартап екосистему за 2023. који спроводи Стартуп Геноме и Глобална мрежа предузетништва, представљен је данас на "The Next Web" конференцији у Амстердаму, а на основу података о 3,5 милиона стартап компанија у више од 290 глобалних екосистема, извештај пружа нове увиде и сазнања о трендовима стартап екосистема широм света, док стручњаци, лидери и локални кључни играчи додатно доприносе квалитету података.
Београд и Нови Сад су, наводе из Иницијативе "Дигитална Србија", од 1. јула 2020. до 31. децембра 2022. године створили вредност екосистема од 1.116.736.155 долара, што представља раст од 75,41 одсто у односу на prеthodni период.
Како наводе, тиме се постигло да је Србија препозната међу 20 најбољих европских екосистема по доступним талентима, у категорији која мери способност запошљавања технолошких талената.
Гејминг, блокчејн као и област коју чине медтек, бајотек и hеlttеk су најистакнутији сектори због броја талената, ресурса, подршке и активности стартапа, док се база технолошких талената, пореске олакшице и међународна повезаност наводе као разлози због којих би пословање стартапа требало да се пресели у Београд и Нови Сад. Укупна вредност еxit-a од 2018. до 2022. године износи 647 милиона долара, наводе у саопштењу.
Они, такође, додају да Србија има више од 45.000 високо квалификованих технолошких професионалаца.
Кроз циљана улагања, стратешка партнерства и политике које промовишу иновације и предузетништво, радимо на стварању окружења у којем српски стартапи могу да напредују. Са нашим фокусом на грађење блокчејн екосистема, вештачке интелигенције и других технологија у настајању, уверени смо да ће Србија постати покретачка снага у глобалном иновационом сектору, изјавила је министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић.
Кључне теме овогодишњег Стартуп Геноме глобалног извештаја укључују инфлацију, регулацију вештачке интелигенције, привлачење талената, глобално финансирање ВЦ фондова и широк спектар анализа подсектора тржишта. Извештај такође рангира 30 најбољих, као и 10 другопласираних глобалних екосистема а укључује и рангирање 100 најбољих екосистема у настајању.
Веома смо поносни што радимо заједно са Министарством науке, технолошког развоја и иновација Србије и Иницијативом Дигитална Србија како бисмо истакли њихове успешне приче у Београду и Новом Саду и поделили са светом врхунске могућности које видимо за наставак снажног предузетничког раста у региону. Узбуђени смо што су Београд и Нови Сад део наше глобалне мреже водећих светских иноватора, и радујемо се даљем успеху кроз снагу повезаности и могућност да заједно делимо кључне увиде, најбоље праксе и учења за будућност, рекао је руководилац стратегије екосистема у Стартуп Геноме-у Степхан Куестер.