Енергија и хемија вуку привреду
Индустријска производња у Србији порасла је у марту 2018. године 4,1 одсто на годишњем нивоу, а у односу на просек у прошлој години већа је 6,8 одсто, саопштио је Републички завод за статистику.
У периоду јануар–март ове године укупна индустријска производња је порасла 5,9 одсто у односу на исти период прошле године, а прерађивачка је остварила раст од пет одсто.
Највећи утицај на међугодишњи раст индустријске производње у марту имали су производња електричне енергије, експлоатација угља, производња хемикалија и хемијских производа, машина и опреме и металних производа.
Десезонирани индекс индустријске производње за март показује да је укупна индустрија остварила раст од 2,7 одсто, а да је прерађивачка порасла 1,8 проценат у односу на просек 2017. године.
По десезонираним подацима, укупна индустријска производња у марту је на месечном нивоу била већа 0,9 одсто, док је прерађивачка забележила пад од један проценат.
На годишњем нивоу је, посматрано по секторима, сектор снабдевања електричном енергијом, гасом, паром и климатизација у марту регистровао раст од 21,6 одсто, сектор рударства раст од 9,2, док је прерађивачка индустрија остала на истом нивоу.
У првом овогодишњем кварталу, сектор снабдевања електричном енергијом, гасом, паром и климатизација је, у односу на исти квартал прошле године, евидентирао раст од 10,9 одсто, сектор прерађивачке индустрије од пет одсто, а рударство од три.
Посматрано по наменским групама, међугодишњи раст је у марту забележен код производње енергије (16 одсто), трајних производа за широку потрошњу – 2,2 одсто и интермедијарних производа, осим енергије – један проценат.
С друге стране, пала је производња капиталних производа – 4,5 одсто и нетрајних производа за широку потрошњу – 0,4 одсто.
Обим индустријске производње је у марту, на годишњем нивоу, забележио раст код 16 области, чије је учешће у структури индустријске производње 58 одсто, а пад код 13 области (с учешћем у структури индустријске производње од 42 одсто).
Д. В.