Данас истиче рок за пријаву радника Фијата за рад у иностранству
КРАГУЈЕВАЦ: Рок за пријављивање запослених у Фијат Србији за рад у иностранству истиче данас у 13 часова, потврдио је за Танјуг председник Самосталног синдиката предуизећа Фијат пластика Зоран Миљковић.
Он је додао да се мали број радника пријавио упркос продуженом року и нешто измењеним условима упућивања на рад у иностраним фабрикама Стелантис групе, чији је Фијат саставни део.
Миљковић је навео да данас неће бити никаквог састанка са представницима Стелантиса и Владе Србије, већ ће бити одржан планирани протест запослених Фијат Србије у Крагујевцу.
Немамо више шта да састанчимо. Добили су наше захтеве, кад их буду испунили можемо да се састанемо да потпишемо. Одзив на рад у иностранству је врло слаб, јер неће нико да иде у Словачку, у најгору фирму у Европи. Нека чланови владе који нам тврде да су тамо добре паре иду да зараде новац и нека поведу своју децу, био је изричит Миљковић.
Рок за пријављивање првобитно је био 15. јун, али се до тада изјаснило мање од 140 запослених за рад у иностраним погонима Стелантиса, па су послодавац и влада договрили да помере рок за 20. јун, уз нешто измењене услове рада, како би се сакупило неопходних 1.000 радника.
Влада Србије и компанија Фијат аутомобили Србија (ФЦА) потврдили су у суботу да ће бити заштићене рањиве категорије запослених и жене и да ће гарантовати радна места онима који се одлуче за рад у иностранству.
Како је наведено у заједничком саопштењу Владе Србије и ФЦА Србије, поврђено је обавезивање Стелантиса да ће гарантовати радна места запосленима ФЦА Србија који ће провести један период у иностранству након што се врате у Србију, као и да исти услови за рад у иностранству као за ФЦА Србија важе и за ФЦА пластику, Слободну зону ФАС, ФАС Академију.
У саопштењу се наводи да су у заштићене рањиве категорије и жене спадају: жене на трудничком/породиљском одсуству. мајке са децом којој је потребна посебна брига,самохрани родитељи малолетне деце (удовци/удовице), мајке са децом до 5 година, жене у процесу вантелесне оплодње и особе са тешким инвалидитетом.
Што се тиче плана трансформације, Стелантис је унапредио програм који се тиче рада у иностранству (током периода од 18 до 24 месеца) тако да ће бонус за подршку запосленима за рад у иностранству бити исплаћен у две рате, већи део износа пре поласка, а нижи по повратку у Србију.
На пример, радници који се одлуче за Словачку примиће 11.000 унапред, а бонус од 6.000 евра биће им исплаћено када се врате у Србију.
Влада Србије и ФЦА Србија навели су да ће омогућити запосленима да имају бар три периода паузе током године како би могли да се врате у Србију, као и да ће омогућавати да се запослени и њихове породице периодично састају, организовањем редовних аутобуских линија из Крагујевца ка фабрикама у иностранству.
За Владу Србије било је веома важно да уклони све недоумице када су у питању услови програма. Стелантис је потврдио да ће поштовати оно што смо тражили од њих када су у питању заштићене категорије као што су труднице, жене са децом млађом од 5 година, особе са инвалидитетом, жене у процесу вантелесне оплодње. На данашњем састанку смо то поново потврдили. Ово је веома важан пројекат за нашу државу, рекла је премијерка Ана Брнабић.
Глобални директор производње у Стелантису Арно Дебеф и директорка глобалне корпоративне канцеларије Стелантиса и директорка ФЦА Србија Силвиа Вернети Блина заједно су изјавили: "Србија ће играти кључну улогу у спровођењу стратешког плана „Даре Forward 2030" компаније Стелантис и то је јасна дугорочна посвећеност овој држави."